Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Za dva roky po Německu už za peníze

Německo chce i přes odpor EU zpoplatnit dálnice. Bohužel jen pro cizince. Němci by platili jako dosud, tedy v rámci daní.
Vydáno: 16.03.2014
dálnice
dálnice Autor: Flickr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt oznámil, že už v prvním pololetí tohoto roku předloží návrh zákona na zpoplatnění německých dálnic. Ty by se nevztahovaly na Němce, ale jen na cizince. Očekává od toho příliv 800 milionů eur do státní kasy, což je v přepočtu asi 22 miliard korun ročně.

Tento návrh hodlá prosadit i přesto, že Evropská komise tvrdě kritizuje tento krok a odsuzuje jej jako diskriminační. Podle ní nelze oddělit jednou čarou lidi z Německa a ze zahraničí. Buď všichni nebo nikdo. Dobrindt, který používá tento nápad jako jednu ze svých největších agitačních pomůcek k volbám, však prohlásil, že těch pár měsíců ještě má na to, aby sladil požadavky EU a Německa v této otázce nebo našel skulinu.

Nevydělají

Ovšem je zajímavé, že ministr dopravy nemá ani vypracovanou studii, která by mu jeho očekávání výnosů peněz do státní poklady potvrdila. Naopak. Společnost ADAC si nechala udělat posudek od dopravního experta Ralfa Ratzenbergera, který spolupracoval po celé Evropě na zavádění mýtného. Ten spočítal, že Německo na tomto pouze prodělá, protože investice do systému bude příliš vysoká a výhled na výběr mýtného je příliš optimistický. Výsledkem by podle něj měla být díra v rozpočtu ve výši jedné miliardy korun. Ani přes tuto kritiku si však ministerstvo dopravy nenechalo vzít svůj volební trumf z rukou a dál si stojí za svým.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama