Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vodíkový elektromobil Hyundai NEXO přijel do ČR

Vodíkový elektromobil Hyundai NEXO byl poprvé k vidění v České republice. Byl představen u příležitosti konference Čistá mobilita, kterou pořádalo Ministerstvo životního prostředí na zámku Loučeň.
Vydáno: 17.04.2018
Hyundai NEXO v Praze
Hyundai NEXO v Praze Autor: Hyundai
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hyundai NEXO, jehož prodej byl v Koreji zahájen na konci března letošního roku, je prvním SUV na světě konstruovaným výhradně pro vodíkový pohon. Nová generace vozidel s palivovými články ukazuje budoucnost automobilové dopravy a využívá inovativní prvky komfortní výbavy, jakými jsou autonomní dálkové parkování, kamerové sledování slepého úhlu a funkce autonomní jízdy po dálnici.

NEXO nabídne dojezd až 800 km na jedno doplnění vodíku při rychlém času plnění zhruba 5 minut. Elektromotor poskytuje 163 koní a 395 N.m točivého momentu. Elektrický proud si Nexo vyrábí v palivovém článku prostřednictvím reakce vodíku se vzduchem, kdy jediným vedlejším produktem je čistá voda (H2O). SUV nabízí kromě jiného zavazadlový prostor o základním objemu 461 l.

„V energetice nám vodík umožňuje ukládat energii, která je nadbytečná z obnovitelných zdrojů – například uschovat ji na pozdější užití. V mobilitě nám vodík umožňuje jezdit s automobily a autobusy zcela bez emisí. V příštím roce by v ČR mělo začít vznikat několik vodíkových plnicích stanic. Já osobně doufám, že jich bude například šest,“ uvedl vedoucí oddělení vodíkových technologií ÚJV Řež Aleš Doucek.

Hyundai aktivně podporuje rozšiřování vodíkové infrastruktury, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni. Je členem Rady pro vodík, která byla založena na Světovém ekonomickém fóru 2017 v Davosu. Cílem Rady je zrychlit podíl investic do rozvoje vodíku a palivových článků. Na zrychlení budování infrastruktury vodíkových plnicích stanic se Hyundai aktivně podílí také v České republice, kde je společnost Hyundai zapojena do vládní skupiny, jejímž cílem je realizovat budování právě národní vodíkové infrastruktury. Inspiraci lze nalézt v celé řadě západoevropských zemí. Například v roce 2012 byla v oblasti kolem Frankfurtu pouze jedna vodíková plnicí stanice. V současné době zde nalezneme hned čtyři.

Hlavním cílem čisté mobility by mělo být především snižování zdravotně rizikových emisí z dopravy, kterými jsou zejména rizikové emise prachových mikročástic menších než 10 mikrometrů. Jedním z nejdůležitějších úkolů MŽP je zajištění pro člověka kvalitního a zdravého životního prostředí. Doprava je jedním z fenoménů, který má výrazný vliv na kvalitu životního prostředí a zdraví obyvatel.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama