Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vize sdílení vozidel budoucnosti - smart vision EQ fortwo

Autonomní koncepční vozidlo smart vision EQ fortwo představuje, jak vypadá vize sdílení vozidel budoucnosti. Koncepční vůz, schopný autonomní jízdy, vyzvedne cestující přímo na požadovaném místě.
Vydáno: 15.03.2018
smart vision EQ fortwo
smart vision EQ fortwo Autor: JS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cílovou skupinou pro budoucí koncepty sdílení vozidel značky smart budou především města a obce, protože z plynulosti městské dopravy budou profitovat nejen uživatelé, ale také veřejnost. Vůz smart vision EQ fortwo zároveň ideálním způsobem vzájemně propojuje jednotlivé kompetenční oblasti CASE, aby umožnil uživatelům ve městě intuitivní mobilitu s maximem individuality. Zkratka CASE je odvozena od strategických pilířů: síťového propojení (Connected), autonomní jízdy (Autonomous), flexibilního využívání (Shared & Services) a elektrických pohonů (Electric).

Vůz si najde zákazníka sám

Zákazník si přivolá vozidlo smart vision EQ fortwo prostřednictvím mobilního zařízení. Uživatelé si již nebudou muset hledat nejbližší volný automobil, protože objednaný vůz sám vyhledá a vyzvedne své cestující přímo na požadovaném místě. A díky kolektivní inteligenci a z ní vyplývající předpovědi příslušné poptávky se pravděpodobně bude už nacházet v jejich bezprostřední blízkosti.

Uživatel pozná, že se jedná o „jeho“ vozidlo, na základě nových možností individualizace. Smart vision EQ fortwo může být totiž individualizován pomocí displeje Black Panel na přídi a velkých bočních projekčních ploch. Displeje LED místo světlometů ukazují jak klasická provozní grafická zobrazení (od sportovního až po neutrální), tak očím podobné tvary, jejichž prostřednictvím může vozidlo komunikovat na lidské úrovni. Také zadními svítilnami lze kromě klasické podoby předávat podrobné informace – například upozornění nebo informace o dopravě. Přední maska slouží na jedné straně k individualizaci a na druhé straně ke komunikaci s okolím (např. informace pro chodce při přecházení ulice). Dveře studie jsou potaženy elektronicky ovládanou fólií. Neobsazené vozidlo tak může zobrazovat informace o místních akcích, předpověď počasí, zprávy nebo čas. Na masce s displejem Black Panel je možné rozpoznat, zda uvnitř smartu cestuje jedna nebo dvě osoby.

Spolujezdce si zákazník může vybrat

Kdo chce, může pomocí funkce „sdílení 1+1“ navíc přirozeně navazovat kontakty se zajímavými uživateli. Potenciální spolujezdci jsou navrhováni na základě jejich uložených profilů a aktuálních požadavků na jízdu. Uživatel je může akceptovat nebo odmítnout. Při jízdě ve dvou jsou na velkém displeji v interiéru zobrazovány společné zájmy, jako jsou poslední návštěvy koncertů nebo aktuálně provozované sportovní disciplíny. Tak lze díky autonomní jízdě využívat nově získaný čas k diskuzi a interakci.

Smart vision EQ fortwo disponuje lithium-iontovými akumulátory s kapacitou 30 kWh. Není-li automobil používán, vyhledá automaticky nabíjecí stanici, aby doplnil zásobu elektrické energie. Alternativně se mohou tyto automobily připojit k elektrické síti indukčně, vracet do ní elektrický proud, a v roli „kolektivního akumulátoru“ tak přispívat k překlenování špiček ve spotřebě.

Článek je zařazen v: Smart , smart vision EQ fortwo , koncept , sdílení vozidel , autonomní jízda , autosalón , Ženeva
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama