Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

SUPERDIESEL slaví 40!

V roce 1978 se pod kapotou luxusní limuzíny objevil dosud nevídaný typ pohonu – vynález Rudolfa Diesela. S každou novou generací Mercedesu-Benz S pak přichází jeho výkonnější verze. Naftová třída S se ale dalších narozenin možná nedožije…
Vydáno: 12.04.2018
SUPERDIESEL slaví 40!
SUPERDIESEL slaví 40!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ač Amerika patří k hlavním bojovníkům za stop vznětových motorů, paradoxně to byly právě přísnější limity na emise a spotřebu ve Spojených státech, které daly impuls ke vzniku modelu Mercedes-Benz 300 SD Turbodiesel. Třílitrovou pětiválcovou předkomůrku převzali z modelu W123, dostala ale výfukové turbodmychadlo. Výkon tak rázem poskočil z 59 na 85 kW. Maximální rychlost 165 km/h - na tehdejší dobu na diesel hodně vysoká. Důležitější bylo, že spotřeba v kombinovaném provozu klesla pod deset litrů (10,5 l při 110 km/h). O tom se majitelům benzínových specifikací 280, 350 a 450 SE řady W116 mohlo jen zdát.

S dalšími generacemi eska se zvyšoval počet válců superdieselu – z pěti na 6 a 8, i zdvihový objem – následující typy W126 a W140 dostaly 3,5 litr. Později se dokonce objevila čtyřlitrová V8 (řada W220, W221). S posledním modernizovaným typem W222 se však ve Stuttgartu vrátili k původní kubatuře. Díky dvojitému přeplňování má jednotka s továrním označením OM 656 třikrát vyšší výkon a třikrát větší točivý moment než 300 SD. Dalším pojítkem prvního a posledního supernafťáku jsou přelomové jízdní asistenty – třída S MY1978 měla jako první svého druhu ABS, třída S MY2018 umí sama brzdit, řídit a asistuje při úhybných manévrech (!)

Nejmodernější diesely, jak ukazuje Mercedes-Benz S 400 D, jsou akusticky i dynamicky naprosto srovnatelné se zážehovými modely. Navíc co do reálné spotřeby poráží protekční hybridy… Abych nevykrádal test kolegovi Pepovi, dívejte se dnes večer na premiérový Autosalon a udělejte si názor sami!         

Autor: Expert Daniel Dítě

Článek je zařazen v: autosalón , Mercedes , superdiesel , Mercedes-Benz 300 SD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama