Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Služby mobility mění užívání vozidel

Aplikace pro smartphony místo startovacích klíčků, digitální parkovací mapa místo únavného hledání parkovacího místa a být mobilní i bez vlastního auta se sdílenými službami. Propojení ulehčuje život účastníkům silničního provozu a zajišťuje větší bezpečnost, komfort a méně stresu na cestách.
Vydáno: 29.04.2018
Automatické parkování
Automatické parkování Autor: Bosch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do roku 2020 bude podle společnosti Gartner zabývající se průzkumem trhu čtvrt miliardy vozidel po celém světě propojených. Světové technologické společnosti dnes zaměřují své činnosti směrem k poskytování mobility.

Služby a multimodální mobilita po městě

Rezervovat, objednat, vyjet, – služba sdílení elektroskútrů COUP je snadno využitelná alternativa k MHD, soukromým automobilům nebo taxislužbě. Poté, co se elektroskútry již objevily na cestách v Berlíně a Paříži, budou od léta 2018 jezdit také v Madridu. Pomocí aplikace COUP si uživatelé bez problémů vyhledají nejbližší elektroskútr, rezervují si jej a mohou hned vyrazit.

V července 2017 byla spuštěna testovací fáze multimodálního asistenta mobility moveBW. Tato služba vyhledá na základě aktuálních údajů v reálném čase nejrychlejší cestu městem. Dojíždějící se tak rychle a flexibilně dostanou do cíle, města si budou řídit svou hustotu provozu a poskytovatelé mobility si zlepší vytíženost svých dopravních prostředků.

S aplikací startupu myScotty jsou uživatelé vždy mobilní díky nejrůznějším nabídkám mobility od služeb nabízejících sdílení automobilů, skútrů a jízdních kol, až po taxislužby a vozidla z půjčoven. Služby se rezervují a platí pomocí smartphonu. Pro využívání myScotty je každý uživatel jednorázově ověřen prostřednictvím video chatu; start-up zpracovává proces registrace a ověření u různých poskytovatelů.

Multimodální mobilita
Multimodální mobilita
Bosch

Propojené služby pro mobilitu bez stresu

Komunitní parkování (Community-based Parking). Vyhledávací systém parkovacích míst komunitního parkování přebírá za řidiče vyhledávání vhodných míst na parkování. Při projíždění auto rozpozná a vyměří, pomocí ultrazvukových senzorů parkovacího asistenta, mezery mezi zaparkovanými vozidly. Shromážděné informace se přenášejí do digitální parkovací mapy, s jejíž pomocí lze cíleně navést k vhodným parkovacím místům.

„Automated Valet Parking“ umožní zaparkování v parkovacím domě bez řidiče. Řidič odstaví své vozidlo na vjezdu do parkovacího domu a zadá příslušný příkaz pomocí smartphonu. Auto si samo vyhledá volné místo a zaparkuje. Tato plně automatizovaná parkovací služba bude možná mimo jiné díky spolupráci s inteligentní infrastrukturou parkovacího domu, která se propojuje se softwarem ve vozidle.

Se službou Aktualizace systému over-the-air od společnosti Bosch si vozidla odbydou návštěvu v servisu digitálně. Bezpečně a spolehlivě se tak – jako je to nyní u smartphonů – dají aktualizovat data ve vozidle nebo stáhnout další funkce, jako například digitální parkovací mapa.

„Perfectly keyless“ ukončí otravné hledání klíčů od vozidla. Smartphone otevře a zavře vozidlo a nastartuje motor. Pomocí aplikace může navíc vlastník vozidla povolit pro svůj vůz i jiné uživatele. Takto mohou rodiny, firmy, poskytovatelé sdílených služeb a provozovatelé vozových parků flexibilně spravovat, kdo a kdy má přístup k vozidlům.

Díky službě Prediktivní diagnostiky se za běžné jízdy, na základě dat a informací z cloudu, analyzuje skutečný stav důležitých dílů, jako například baterie, palivového filtru nebo brzdového systému. V případě, že údaje ukazují na opotřebení dílů, je řidič včas před výskytem závady upozorněn a je mu navržena návštěva nejbližšího autoservisu. Takto se zabrání náhlé poruše automobilu.

Se službou „Concierge Service“ mají řidiči kdykoliv u sebe svého osobního asistenta. Ten jim pomůže při vyhledání nejbližší pobočky pošty, pomůže při zamluvení restaurace nebo vstupenek na koncert a poskytne tipy, co podniknout v cizím městě. Když se řidič rozhodne pro nějaký cíl, odešle služba informace o adrese přímo do navigačního systému.

Celoevropská rezervační služba Secure Truck Parking pomáhá při vyhledání vhodného a bezpečného parkoviště. Pro tyto účely eviduje společnost Bosch obsazenost parkovišť pro nákladní automobily v reálném čase. Přepravci a řidiči nákladních automobilů mohou předem nebo také za jízdy rezervovat parkovací místa na své trase prostřednictvím bezplatného online portálu, nebo do budoucna také pomocí aplikace. Výsledkem je zlepšení plánování tras a přestávek.

Propojené služby pro elektrifikovanou mobilitu

U aplikace Charge and pay je smartphone klíčem k tomu, abyste jedním kliknutím našli nabíjecí stanici pro elektromobily a po nabití zaplatili. Zákazníci aplikace „Charging Apps“, kterou Bosch vyvinul společně s výrobci automobilů jako Mercedes-Benz, Smart a Renault, tak mají přístup aktuálně ke zhruba 17 400 nabíjecím stanicím v pěti evropských zemích; brzy by se měl jejich počet ještě zvýšit.

Článek je zařazen v: propojená mobilita , aplikace , cestování bez stresu , automatické parkování
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama