Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

S hybridem je potřeba naučit se správně jezdit

Jednou z nejvýznamnějších výhod automobilů na hybridní pohon je nízká spotřeba pohonných hmot. Aby automobil opravdu jezdil s menším množstvím paliva, je potřeba naučit se a dodržovat některé zásady.
Vydáno: 27.02.2018
Lexus NX 300h
Lexus NX 300h Autor: Lexus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prémiová značka Lexus již prodává 90 procent svých vozů v hybridní variantě, a tak připravila několik rad pro majitele takto vybavených vozidel. Samozřejmě tyto rady jsou obecné a jsou tak určeny všem řidičům a majitelům vozů s hybridním pohonným ústrojím, nejen těm, kde na kapotě najdeme logo Toyoty nebo Lexusu.

Dobře se seznamte s autem a naučte se využívat ukazatelů parametrů činnosti hybridního systému. Pomůže to při získávání návyků, které umožní optimalizovat hospodaření s energií.

Důležité je jemné zacházení s akcelerátorem, tak aby vůz co nejdéle využíval elektropohon.

Nezbytná je rovněž rozumná práce s brzdou. Pokud začnete včas brzdit pomocí jemného stlačení pedálu, automobil bude využívat rekuperační brzdění. Pohybová energie se přemění na elektrický proud, který se bude ukládat v trakčním akumulátoru a později se využije k pohánění elektromotoru.

K nižší spotřebě pohonných hmot přispívá i zachování stálé rychlosti, a proto není od věci používat tempomat. Při zastavení třeba na červenou nezařazujte neutrál, protože v této pozici se trakční akumulátor nenapájí. Stačí podržet sešlápnutou brzdu.

Nezapomínejte, že každé další zapnuté zařízení, jako je klimatizace nebo vytápění zadního okna, zvyšuje spotřebu paliva. Využívejte je tedy pouze v situaci, kdy je to potřeba. Jestliže je interiér vozu hodně vychlazený (nebo vyhřátý), lze zvýšit účinnost topení (nebo klimatizace) zastavením oběhu vzduchu.

Pro nižší spotřebu bude příznivé i přepnutí automobilu do ekonomického režimu Eco. Řídicí počítač zmírní reakce vozidla na prudké zacházení s plynovým pedálem a pomůže omezit spotřebu pohonných hmot i řidičům, kteří mají „těžkou nohu“. Eco režim pomáhá snižovat spotřebu energie také při zapnuté klimatizaci.

Článek je zařazen v: hybrid , jízda , spotřeba paliva , Lexus , Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama