Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Porsche integruje blockchain do automobilu

Výrobce sportovních vozů Porsche testuje společně s berlínským start-upem XAIN blockchainové aplikace přímo ve vozidle. Porsche je tak prvním výrobcem automobilů, který do automobilu úspěšně integroval a testoval blockchain.
Vydáno: 01.03.2018
Porsche blockchain
Porsche blockchain Autor: Porsche
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Blockchain je distribuovaný protokol pro datové transakce mezi obchodními partnery, na němž jsou založeny mimo jiné známé kryptoměny bitcoin a ethereum. Každá změna je zaznamenána v chronologicky po sobě jdoucích datových blocích – transparentně a bez možnosti neoprávněných zásahů. Transakce založené na této technologii jsou bezpečné a zároveň je možné je realizovat výrazně rychleji než dosud. Testované případy využití sahají od uzamčení a odemčení vozidla pomocí aplikace přes časově omezená přístupová oprávnění až po nové obchodní modely na základě kódovaného záznamu dat. Ty lze využít například pro zdokonalování funkcí autonomní jízdy.
Služby, vyvíjené na základě blockchainu, jsou rychlé a velmi bezpečné. Automobil se stane součástí blockchainu, takže je možné přímé připojení i v režimu offline, tedy bez okliky přes server. Proces odemčení a uzamčení vozidla pomocí aplikace je tak s dobou trvání 1,6 sekundy až šestkrát rychlejší než dosud. Kromě toho proběhne efektivní kryptografické kódování. Tento proces zaručuje, aby byly veškeré aktivity nezměnitelně zdokumentovány v blockchainu a přístupné k nahlédnutí v aplikaci. Majitel vozidla tak může například bezpečně a digitálně rozesílat přístupová oprávnění a kdykoli je spravovat a kontrolovat. Přístup funguje i dálkově.

Blockchain byl integrován do vozidla Porsche Panamera s využitím energeticky efektivního procesu těžby společnosti XAIN. Porsche kromě toho v současnosti pracuje na dalších možnostech využití této technologie, například i v oblastech nabíjení a parkování.

 
Článek je zařazen v: Porsche , Panamera , blockchain , přenos dat , XAIN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama