Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Podle průzkumu lidé u nás už vědí, co je hybrid

Dvě třetiny lidí ví, co znamená a jak funguje hybridní auto. Více než třetina dotázaných by u svého příštího vozu již zvolila hybridní pohon. Přes 80 procent lidí si přeje, aby stát víc dohlížel na to, jaká auta v Česku jezdí. Vyplynulo to z lednového průzkumu agentury NMS.
Vydáno: 14.05.2018
Toyota Yaris Hybrid
Toyota Yaris Hybrid Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čtvrtina respondentů si ale přitom hybridní auto zaměňuje s čistě elektrickým vozem. Sedm procent respondentů si myslí, že hybridní auto jezdí na souši i po vodě. Znalost hybridních technologií pomalu ale jistě stoupá i v Česku.

Přes 70 procent lidí například ví, že hybridní pohon je založen na kombinaci elektromotoru s benzinovým motorem a že se hybridy samy dobíjejí při brzdění a není je tak nutné už nijak dál dobíjet. Jasno v definici hybridního auta mají více muži než ženy.

Z respondentů se 54 procent domnívá, že nejnižší servisní náklady má auto s benzinovým pohonem. Třetina oslovených za auto s nejnižšími náklady na servis považuje hybrid. K benzinovému pohonu se přiklání dvě třetiny mužů a téměř polovina žen. S rostoucí velikostí obce se mírně zvyšují preference hybridního pohonu a klesá obliba benzinu. Průzkumu se zúčastnilo tisíc respondentů z celé České republiky.

Stát by měl víc hlídat emise a podporovat alternativní pohony

Většina lidí se v průzkumu vyslovila pro větší dohled státu a úřadů nad kvalitou aut na českých silnicích. Podle 43 procent dotázaných by měly úřady usilovat o snížení počtu aut s vyšším objemem emisí. Nákup a provoz vozů s alternativním pohonem by podle nich měly podpořit omezení pro technicky a emisně nevyhovující vozy. Pro úplný zákaz aut nesplňujících emisní normy by byla téměř třetina žen, necelá pětina mužů by takovým vozům zakázala vjezd do měst.

„Alternativní pohony mají v celé řadě zemí silnou podporu státu a společnosti. Města jako Paříž, Madrid nebo Athény se do roku 2025 zavázaly úplně zakázat vjezd dieselů a nedávné rozhodnutí spolkového soudu v Lipsku ukazuje, že v Německu tato situace nastane pravděpodobně ještě dříve. Změny k lepšímu přicházejí i v ČR díky tomu, že ministerstvo životního prostředí zařadilo hybridní pohon jednoznačně mezi podporované alternativy. Řidiči v Česku si už dnes mohou pořídit hybridní vůz za stejnou cenu, či dokonce levněji než benzinové auto,“ říká ředitel českého zastoupení Toyoty a Lexusu Martin Peleška.

Dle 71 procent dotázaných budou dieselová auta v budoucnu nahrazena ekologičtějšími vozy. Z nich více než polovina je názoru, že to bude trvat desetiletí.

Článek je zařazen v: hybridy , průzkum , životní prostředí , exhalace , kvalita ovzduší
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama