Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Ovládací koncept BMW 7.0 je plně digitální a dokonale uzpůsobený řidiči

Nová generace konceptů zobrazování a ovládání automobilů BMW je digitální, vysoce sofistikovaná a mnohem více než kdy předtím navržena podle osobních požadavků uživatele.
Vydáno: 30.04.2018
BMW operating system
BMW operating system Autor: BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ovládací koncept BMW 7.0 je název nejnovějšího provedení systému iDrive, který byl poprvé představen v roce 2001. Hlavními přednostmi nového systému jsou logické uspořádání, intuitivní rozvržení a ovládání, úzká interakce mezi informačním displejem, který se nachází v zorném poli řidiče, a kontrolním displejem ve středové konzole, a také nové možnosti přizpůsobení displejů. Nové koncepty zobrazování a ovládání se ještě lépe hodí pro optimální kontrolu pozornosti, takže řidiči mají vždy po ruce a v pravý čas odpovídající informace o jízdní situaci. Kompletně digitální design kombinuje 2D a 3D grafiku a je dokonale přizpůsoben potřebám uživatele.

Namísto simulace tradičních analogových přístrojů informační displej ovládacího konceptu BMW 7.0 nahrazuje zobrazení dvojicí zakulacených designových prvků, které jsou po vnitřním obvodu otevřené. Jejich tvar a uspořádání odráží vzhled klasického automobilu BMW se čtyřmi světlomety. Nový design uvolňuje prostor ve středu informačního displeje pro obsah navigace, zobrazující aktuální polohu vozidla a důležité informace o nadcházejících sekcích trasy. Všechny informace o asistenčních systémech řidiče jsou seskupeny v levém oblouku rychloměru, zatímco doplňkový obsah, jako jsou zábavní funkce a informace o spotřebě či bočním a podélném zrychlení, lze pomocí tlačítka na volantu vyvolat uvnitř oblouku s otáčkoměrem.

Společně se zvětšeným a jasněji strukturovaným BMW Head-Up displejem na čelním skle se stará o to, že všechny důležité informace pro danou jízdní situaci se řidiči sledujícímu vozovku objeví přímo v jeho zorném poli. Kontrolní displej se zvětšil, má nyní úhlopříčku 12,3 palce a je ještě více zaměřen na vizualizaci informačních systémů a rozšířených funkcí vozidla. Vůbec poprvé je hlavní metodou zadávání intuitivní dotykové ovládání. Řidiči si mohou obsah nakonfigurovat podle svých přání: pro stránky hlavního menu lze vybrat rozvržení se dvěma, třemi nebo čtyřmi živými dlaždicemi, které mohou být dále jednotlivě tvořeny širokou škálou obsahu. Obsah dlaždic je zobrazován v reálném čase. Tímto způsobem lze uzpůsobit až deset stránek.

Nová, plošší struktura nabídky umožňuje mnohem rychlejší přístup k obsahu v případě, že řidiči chtějí otevřít nastavení vozidla nebo funkce, které předtím nebyly součástí dlaždice. Informační displej, kontrolní displej a obrazovky zábavního systému zadních sedadel mají sladěný grafický design, což vede k jednotnému vizuálnímu dojmu. Přepínáním jízdních režimů se barevné schéma všech displejů odpovídajícím způsobem změní.

S ovládacím konceptem BMW 7.0 je obsah přizpůsoben v závislosti na kontextu a lze jej také individuálně upravit. Jakmile zákazník otevře dveře vozu, na informačním displeji se zobrazí jeho jméno, stejně jako grafika vozu s označením modelu, paketem výbavy a základní barvy. Tato vizualizace se zobrazí také v menu Moje vozidlo. Uvítací scénář zahrnuje rovněž zobrazování navrhovaného obsahu na ovládacím displeji, například trasu, která byla do vozu odeslána prostřednictvím BMW Connected.

Ovládací koncept BMW 7.0 dále rozšiřuje multimodální interakci mezi řidičem a vozidlem. Zákazník může k ovládání zvolit ovladač iDrive, dotykové ovládání, hlasové ovládání nebo ovládání gesty a použité metodě se následně přizpůsobí také displeje vozu. Cílové destinace lze zadat dotykově pomocí digitální klávesnice, ovšem pokud zákazník místo toho použije ovladač iDrive, na kontrolním displeji se objeví dobře známá kruhová nabídka písmen a znaků.

Systém hlasového ovládání založený na zpracování přirozeného jazyka prošel dalšími zlepšeními. Funkce rozpoznávání gest byla vylepšena o další dva pohyby a celkový počet stoupl na sedm. Dalším jedinečným prvkem ovládacího konceptu BMW 7.0 je jeho schopnost ukázat další informace, které se týkají požadavků řidiče v konkrétní situaci. Když se vozidlo například blíží k cíli cesty, kontrolní displej zobrazí mapu parkovacích míst, která zobrazí dostupná parkovací místa v blízkosti a rovnou řidiči umožní parkovací místo rezervovat.

Ovládací koncept BMW 7.0 ukazuje cestu vpřed v oblasti zobrazování a ovládání tím, že využívá potenciálu, který nabízí digitální design, s cílem řidiči poskytnout vždy správné informace ve správný čas. Ovládací koncept BMW 7.0 se ve voze poprvé představí před koncem letošního roku, kdy bude na trh uvedeno nové BMW X5.

Článek je zařazen v: BMW , BMW 7.0 , ovládací koncept
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama