Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nový Ford Focus je pětihvězdičkový

Nezávislá organizace Euro NCAP, zabývající se hodnocením bezpečnosti automobilů, udělila novému Fordu Focus maximálně možných pět hvězdiček. Nový Focus patří k prvním vozům, které byly hodnoceny podle nové zpřísněné metodiky.
Vydáno: 19.07.2018
Ford Focus Euro NCAP
Ford Focus Euro NCAP Autor: Euro NCAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Focus disponuje propracovanými funkcemi, které mohou zabránit střetu nebo zmírnit jeho následky. Jedním z nich je předkolizní asistent s detekcí chodců a cyklistů. Registruje všechny objekty nacházející se v jízdní dráze vozu nebo poblíž ní. Pokud hrozí srážka a řidič na varování nereaguje, systém začne automaticky brzdit. Nově rozpoznává také cyklisty a funguje i v noci.

Organizace Euro NCAP udělila Focusu za ochranu dospělých cestujících 85 % a ochranu dětí 87 %. U bezpečnosti nového Focusu se jedná o jeden z přínosů nové architektury C2, která má o 40 procent vyšší schopnost pohlcení energie čelního nárazu. Nosná konstrukce karoserie je z 33 procent tvořena různými druhy ultravysokopevnostních ocelí. Za zkoušky, jež simulují boční střet mezi dvěma vozy a čelní střet s částečným překrytím, obdržel nový Focus maximální možný počet bodů.

Nový Ford Focus nabízí rozšířenou paletu pokročilých asistenčních technologií. Pracují na bázi tří radarů, dvou kamer a 12 ultrazvukových senzorů. Najdeme zde adaptivní tempomat (ACC) vylepšený o funkci Stop & Go, rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost a systém udržování v jízdním pruhu. Adaptivní LED světlomety s funkcí prediktivního svícení do zatáček a osvětlení podle dopravních značek využívají kameru, s jejíž pomocí nastaví v předstihu světelný kužel podle průběhu silnice před vozem a dokonce i podle dopravního značení. Samočinný aktivní parkovací asistent nové generace dokáže nově v kombinaci s automatickou převodovkou přidávat plyn i brzdit. Díky tomu zcela samočinně zaparkuje po pouhém stisku tlačítka. Asistent vyhýbacího manévru je ve voze této třídy nabízen vůbec poprvé. Pomáhá řidiči vyhnout se stojícím nebo pomalejším vozidlům tak, aby nedošlo k nehodě. Upozornění na jízdu v protisměru je systémem, který bude nejprve k dispozici v Německu, Rakousku a Švýcarsku, vydá akustické i vizuální upozornění, pokud řidič projede okolo značek „Zákaz jízdy v jednom směru“ na dálničních nájezdech. Využívá k tomu kameru na čelním okně a údaje z navigačního systému. V případě dopravní nehody přijde ke slovu další nová funkce – automatická aktivace brzd po nárazu, jež omezuje riziko dalšího střetu. Jakmile dojde k nárazu, v brzdovém systému se automaticky vyvine tlak střední intenzity, čímž se vůz zpomalí a omezí se nebezpečí zranění cestujících nebo dalšího poškození automobilu. Jako první model značky Ford na evropském trhu nabízí nový Focus také průhledový (head-up) displej. Širokoúhlá zadní kamera s úhlem záběru 180° přispívá k lepší orientaci řidiče při couvání a manévrování.  Systém hlídání mrtvých úhlů s upozorněním na přijíždějící vozidla ohlídá, zda se při couvání z parkovacího místa do silnice neblíží z některé strany jiné vozidlo. V takovém případě řidiče upozorní, ale nově také začne automaticky brzdit, pokud hrozí srážka a řidič na varování nezareaguje.

Nový Focus se již prodává jako pětidveřový hatchback, kombi a na vybraných trzích rovněž jako čtyřdveřový sedan.

Testovali jsme
Článek je zařazen v: Ford , Ford Focus , Euro NCAP , pět hvězdiček , bezpečnost , asistenční systémy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama