Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nová dieselová technologie nabízí řešení problému s oxidy dusíku

„Diesel má budoucnost. Chceme ukončit debatu o konci dieselu, a to s konečnou platností.“ Těmito slovy oznámil šéf společnosti Bosch Dr. Volkmar Denner vývoj nových dieselových technologií. Bosch je významným dodavatelem komponent, dílů a technologií pro široké spektrum výrobců vozidel.
Vydáno: 28.04.2018
Bosch měření RDE
Bosch měření RDE Autor: Bosch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Novinka firmy Bosch může výrobce podpořit v drastickém snížení emisí oxidů dusíku z vozidel tak, aby již dnes byly dodržovány budoucí limity. Také při testování v běžném provozu (Real Driving Emissions) jsou emise z vozidel vybavených novou dieselovou technologií nejenom značně pod hodnotami aktuálních limitů, nýbrž i pod limity, které budou platit až od roku 2020. Nová dieselová technologie je založená na dílech používaných již dnes v sériově vyráběných vozidlech. Rozhodující pokrok je založený na nové kombinaci existujících opatření. Nejsou nutné žádné dodatečné hardwarové komponenty. Snížení emisí tak nebude mít vliv na cenovou dostupnost dieselových vozidel. „Posouváme hranice technických možností. S nejnovější technologií budou dieselová vozidla klasifikována jako vozidla s nízkými emisemi, ale zůstanou i nadále finančně dostupnými,“ řekl Denner. V této souvislosti šéf společnosti Bosch požaduje větší transparentnost i vzhledem k emisím CO2 ze silničního provozu a vyzývá k budoucímu měření spotřeby a tudíž i zátěže oxidem uhličitým také za skutečných jízdných podmínek na silnici.

Měření emisí
Měření emisí
Bosch

Rekordní hodnota oxidů dusíku na kilometr ve skutečném provozu

Od roku 2017 požaduje evropská legislativa, aby nové modely osobních automobilů (testované v souladu s RDE tvořených mixem jízd po městě, mimo město a jízd po dálnici) emitovaly maximálně 168 miligramů oxidů dusíku na kilometr, od roku 2020 pak maximálně 120 miligramů. Nicméně už dnes mohou vozidla vybavené novou diesel technologií dosahovat rekordních hodnot 13 miligramů na kilometr při RDE jízdách normovaných podle zákona, což je přibližně desetkrát méně než limit platný od roku 2020. A dokonce i při obzvlášť obtížných jízdách po městě, jejichž testovací parametry výrazně překračují zákonné požadavky, jsou hodnoty testovacích vozidel průměrně jenom 40 miligramů na kilometr. Výše uvedené hodnoty jsou možné díky kombinaci pokročilé technologie vstřikování, nově vyvinutého systému sání a inteligentního teplotního managementu. Emise oxidů dusíku teď mohou při všech jízdních situacích zůstat pod zákonným limitem – bez ohledu na to, jestli je styl jízdy dynamický nebo pomalý, ať je venku teplota pod nulou nebo panují letní vedra, ať se měří na dálnici nebo ve vlekoucím se městském provozu. „Diesel si udrží své místo v městském provozu, ať už pro řemeslníky nebo lidi dojíždějící za prací,“ zdůraznil Denner.

Umělá inteligence pro lepší výkon spalovacího motoru

Avšak ani s tímto technologickým pokrokem není vývoj dieselových motorů u konce. Dosažené pokroky by měla dále podpořit umělá inteligence. Tím se vývoj dostává blíže k dalšímu důležitému cíli: spalovacího motoru, který s výjimkou CO2 okolní vzduch prakticky nezatěžuje. „Neochvějně věříme, že diesel bude hrát důležitou roli v možnostech mobility zítřka. Než se elektromobilita dostane na masový trh, budeme i nadále potřebovat vysoce efektivní spalovací motory,“ uvedl Denner. Smělý cíl pro vývojáře tak zní: nová generace dieselových a benzinových motorů, které by již neměly významně zatěžovat atmosféru pevnými částicemi a oxidy dusíku.

Měření emisí v reálném provozu
Měření emisí v reálném provozu
Bosch

Transparentnost a reálné testování u spotřeby a CO2

Denner navíc požadoval, aby se emise CO2 závislé na spotřebě znovu dostaly více do centra pozornosti. Ani spotřeba vozidel by se v budoucnosti již neměla zjišťovat v laboratořích, ale také v reálných dopravních situacích za provozu. Vytvořila by se tak srovnatelná systematika jako u emisí. „To znamená větší transparentnost pro spotřebitele a větší důslednost pro ochranu klimatu,“ řekl Denner. Navíc by sledování CO2 muselo být také výrazně nad rámec baterie a nádrže: „Potřebujeme transparentní celkovou bilanci CO2 silničního provozu, která nebude měřit jen přímou produkci škodlivin u automobilů, ale do bilance zahrne také emise z výroby paliv a elektrického proudu,“ uvedl Denner. Řidičům elektromobilů by rozsáhlejší studie uhlíkové stopy nabízela realističtější obrázek elektromobility vzhledem k účinku na klima. Dále také využití nefosilních paliv by mohlo bilanci CO2 spalovacích motorů zlepšit.

Článek je zařazen v: dieselové motory , exhalace , nové technologie , Bosch , vývoj , emise
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama