Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Ministerstvo dopravy navrhuje změny v povinné výbavě vozidel

V autě už nebudou povinné náhradní žárovky, pojistky nebo nůžky, lékárničku si řidiči nebudou muset měnit kvůli expiraci jejích jednotlivých částí.
Vydáno: 10.08.2018
Autolékárnička - nový obsah
Autolékárnička - nový obsah Autor: MD ČR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Návrh změn vyhlášky ministerstva dopravy počítá od října se zmenšením obsahu povinné výbavy vozidel. Nově by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky. V lékárničkách pro poskytnutí první pomoci by nutně nemusely být také nůžky, plastová rouška, trojcípý šátek nebo náplasti s polštářkem. Nebude také vyžadována výměna lékárničky po expiraci jednotlivých komponent. Změny vyhlášky ještě projedná Legislativní rada vlády.
"Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci," vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Autolékárnička - nový obsah
Autolékárnička - nový obsah
MD ČR

V lékárničce také nebudou povinné nůžky, které se podle ministerstva dopravy často nevyužívaly a jsou tak postradatelné. Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) zjednodušuje a zpřesňuje také povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu jako je příruční zvedák.
"Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky," dodává ministr dopravy.

Povinná výbava vozidla
Povinná výbava vozidla
MD ČR

U náhradního kola to pro řidiče znamená, že mohou zvolit některou z těchto variant. Dnešní moderní vozy již v řadě případů nemají ve své výbavě náhradní kolo, případně si může majitel vozu u některých modelů nechat rezervu dodat do nového automobilu jako výbavu za příplatek. Výrobci v současnosti většinou dávají do vozidel jen sadu na opravu pneumatiky. To již dnes umožňuje platná legislativa, která s touto variantou výbavy vozidla počítá. Třetí možností v návrhu úpravy povinné výbavy je pak využití smluvní asistenční služby. Zde je potřeba pečlivě pročíst podmínky poskytování této služby. Podle nového návrhu je možné tuto variantu využít pouze v případě, že asistenční služba bude poskytována nepřetržitě celoročně po dvacet čtyři hodin denně na celém území naší republiky. Nestačí tak mít pouze jakoukoliv smlouvu s asistenční službou, například v rámci povinného ručení.

Navrhované změny ve vyhlášce počítají po projednání v Legislativní radě vlády s účinností od 1. října letošního roku.
 

Článek je zařazen v: Povinná výbava , vozidlo , změny , návrh , lékárnička , náhradní kolo , žárovky , pojistky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama