Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Mikrohybrid zatím pro VW Golf

Volkswagen používá v modelu Golf nový zážehový motor, kde jeho technologii nazývají jako mikrohybridní pohon.
Vydáno: 21.03.2018
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf Autor: Volkswagen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Volkswagen do modelů Golf i Golf Variant nabízí novou pohonnou jednotku 1.5 TSI ACT BlueMotion. Výrobce uvádí, že se podařilo dosáhnout toho, že tento zážehový motor je podobně úsporný jako vznětový, přestože je jeho pořizovací cena výrazně nižší.

Vyšší účinnost

Golf 1.5 TSI ACT BlueMotion má podle údajů výrobce kombinovanou spotřebu paliva 4,8 l/100 km. Mimo město klesá hodnota průměrné spotřeby paliva podle metodiky EU na 4,0 l/100 km (s DSG: 4,1 l/100 km). U tohoto motoru  s objemem 1,5 litru byla zvýšena jeho účinnost o 10 procent oproti srovnatelným zážehovým motorům. Volkswagen dosáhl této výhody použitím Millerova cyklu u motoru TSI a použitím technicky vyspělého výfukového turbodmychadla s variabilní geometrií rozváděcích lopatek (VTG). Čtyřválec spaluje palivo mimořádně střídmě při předvídavém stylu jízdy a v oblasti částečného zatížení. Za těchto provozních podmínek běží motor jen na dva válce (aktivní systém deaktivace válců ACT), nebo se kompletně vypne (mikrohybridní režim setrvačné jízdy s vypnutým motorem).

Volkswagen Golf 1.5 TSI ACT BlueMotion
Volkswagen Golf 1.5 TSI ACT BlueMotion
Foto: Volkswagen

Aktivní systém deaktivace válců ACT

Kdykoli je to možné, aktivní systém deaktivace válců – označovaný zkratkou ACT – odpojí dva vnitřní válce. A to ve všech situacích, kdy řidič požaduje nízký výkon. K deaktivaci dochází v rozsahu otáček od 1 400 do 4 000 1/min a při rychlosti jízdy až 130 km/h. Řidiče upozorňuje na sotva vnímatelný přechod ze čtyř na dva válce oznámení „2válcový režim“ na panelu přístrojů.

Setrvačná jízda s vypnutým motorem

Motor 1.5 TSI ACT BlueMotion disponuje také další inovací, je-li kombinován se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. U tohoto pohonu lze hovořit o mikrohybridním systému. Jakmile řidič uvolní předvídavě pedál plynu nebo jede v mírném klesání, řídicí jednotka motor vypne, odpojí jej rozepnutím spojky od hnacího řetězce a vůz se pohybuje setrvačností. V této fázi nedochází k brzdění motorem, takže lze optimálně využít kinetickou energii vozidla. Golf při setrvačné jízdě neprodukuje žádné emise. Přechodné vypínání motoru při setrvačné jízdě snižuje v reálném provozu spotřebu paliva až o 0,4 l/100 km. Mikrohybridní systém používá elektrickou síť s napětím 12 V a kompaktní lithium-iontový akumulátor, aby byly i ve fázích s vypnutým spalovacím motorem zásobovány elektrickou energií všechny důležité systémy.

Hospodárný Millerův cyklus TSI

romě kompletního vypínání motoru a deaktivace poloviny válců se 1.5 TSI ACT BlueMotion vyznačuje také průběhem spalování v Millerově cyklu. V tomto případě se jedná o optimalizované ovládání ventilů (dřívější uzavření sacích ventilů) v kombinaci s vysokým kompresním poměrem a přeplňováním turbodmychadlem. Inovativně řízené spalování směsi paliva a vzduchu zvyšuje účinnost až o 10 procent. To se projevuje dalším citelným snížením spotřeby paliva a emisí i zvýšeným točivým momentem, který je k dispozici již při nízkých otáčkách. V porovnání s ostatními zážehovými motory jsou sací ventily jednotky 1.5 TSI ACT BlueMotion otevřeny po kratší dobu. A to je rozhodující. Sací ventily jsou totiž ve fázi sání uzavřeny již v okamžiku, kdy píst ještě nedosáhl dolní úvrati, takže pokračuje v pohybu směrem dolů. Při provozu s částečným zatížením se tím snižují ztráty způsobované škrcením sání. Naproti tomu v provozní oblasti limitované sklonem k detonačnímu spalování profituje směs z intenzivnějšího rozpínání, které snižuje tlak a teplotu směsi. V důsledku toho lze okamžik zážehu posunout do oblasti vyšší účinnosti a minimalizovat riziko nekontrolovaně probíhajícího spalování. Díky tomu bylo možné zvýšit kompresní poměr na 12,5:1. Zvýšení kompresního poměru přispívá ke zvýšení účinnosti. A to snižuje spotřebu paliva a emise CO2.

VW motor 1.5 TSI ACT BlueMotion
VW motor 1.5 TSI ACT BlueMotion
Foto: Volkswagen

Variabilní geometrie rozváděcích lopatek

Vzhledem k tomu, že jsou doby otevření sacích ventilů v Millerově cyklu kratší, musí být plnění válců realizováno vyšším plnicím tlakem. Volkswagen za tím účelem používá výfukové turbodmychadlo s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek VTG. Díky VTG lze individuálně zvýšit výkon turbíny. Tento druh turbodmychadel ve spojení se zážehovými motory nalézal dosud uplatnění pouze ve vysokovýkonných sportovních vozech. U klasického systému přeplňování turbodmychadlem je v závislosti na provozních podmínkách vedena část výfukových plynů obtokovým ventilem mimo turbínu. Přitom dochází ke ztrátám energie. Naproti tomu v motoru 1.5 TSI ACT BlueMotion proudí díky VTG vždy 100 procent výfukových plynů turbínou. Vysoká účinnost turbodmychadla zajišťuje za všech okolností optimální plnění válců. Výsledkem jsou nižší hodnoty spotřeby paliva a emisí a rychlejší reakce motoru na povely pedálu plynu.

TSI s velkou budoucností

Ve střednědobém horizontu uvede Volkswagen na celém světě na trh další verze pohonu, využívající techniku motoru 1.5 TSI ACT BlueMotion. Myslitelné jsou jednotky s menším počtem válců a nižším zdvihovým objemem, ale i varianty s mnohem vyšším výkonem. Vývojáři motorů kromě toho vytvořili technickou platformu, na jejímž základě lze realizovat také různé varianty hybridního pohonu (částečný, kompletní a s možností externího nabíjení) i pohon na zemní plyn.

Článek je zařazen v: Volkswagen , Volkswagen Golf , Volkswagen Golf Variant , novinka , motor , spotřeba paliva , výkon , mikrohybrid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama