Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Legenda se vrací. Přijíždí nová Toyota GR Supra.

Nová Toyota GR Supra, pátá generace legendárního sportovního vozu této japonské značky se představila ve světové premiéře na mezinárodním autosalonu NAIAS v Detroitu. Zároveň se jedná o první globální model GR z produkce TOYOTA GAZOO Racing.
Vydáno: 15.01.2019
Toyota GR Supra 1
Toyota GR Supra 1 Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nová Toyota GR Supra byla koncipována jako sportovní vůz bez jakýchkoli kompromisů, které by mohly negativně ovlivnit požitek z jízdy. Hlavní konstruktér Tetsuja Tada se držel klasické podoby s řadovým šestiválcem vpředu a pohonem zadních kol, v duchu tradic předešlých generací modelu Supra a původního sportovního modelu 2000GT. Milovníci volantu se mohou těšit na spojení výkonu, agility a ovladatelnosti, postavené na kombinaci krátkého rozvoru a širokého rozchodu kol, nízké hmotnosti, nízkého těžiště a velmi tuhé karoserie.

Motor o zdvihovém objemu 3,0 litru ve spolupráci s turbodmychadlem typu Twin Scroll dosahuje nejvyššího výkonu 340 koní a točivého momentu 500 N.m. Velmi přesný systém přímého vstřikování paliva a systém plynule proměnného časování ventilů zajišťuje v dané kategorii špičkový točivý moment již od velmi nízkých otáček. Pohonná jednotka je spojena s osmistupňovou automatickou převodovkou, která poskytuje rychlé řazení oběma směry a krátké převody pro nižší převodové stupně; řidič se může sám ujmout řazení pomocí páček pod volantem, resp. navolit jízdní režim Normal nebo Sport podle nálady či aktuálních podmínek. Funkce Launch Control zajišťuje maximální záběr pro akceleraci z místa a dosažení rychlosti 100 km/h za 4,3 sekundy. Když řidič navolí režim Sport, automaticky se upraví zvukový doprovod i odezva motoru, charakter řazení, nastavení tlumičů, řízení a odezva aktivního diferenciálu. Stabilizační systém VSC (Vehicle Stability Control) zahrnuje speciální nastavení Track (okruh) s omezenými zásahy systému a vyšší kontrolou řidiče nad dynamickými schopnostmi vozidla.

O pečlivé odladění jízdních schopností nového sportovního vozu se postarali specialisté z TOYOTA GAZOO Racing, kteří díky intenzivnímu testování na proslulé Severní smyčce okruhu Nürburgring a okolních cestách v Německu dosáhli mimořádných jízdních vlastností, agility a stability. Další detailní testování pak vůz prodělal na různých cestách po celém světě.

Aby vůz skutečně dostál svému slibu, osobně jej na okruhu Nürburgring otestoval prezident Toyoty Akio Toyoda v roli tzv. jezdeckého mistra a teprve poté dostal tento model zelenou.

Na český trh přijde modelová řada s výbavou Supra

První vozy Toyota GR Supra převezmou zákazníci koncem léta 2019. Všechna vozidla se budou vyrábět v rakouském Štýrském Hradci. Během prvního roku po uvedení na trh v Evropě najde svého majitele prvních 900 nových vozů Toyota GR Supra.

Na český trh bude uvedena výbava s označením Supra, která bude obsahovat vyčerpávající nabídku dynamicky zaměřených vlastností a systémů umožňujících řidiči vychutnat si dostatečně sportovní potenciál vozidla. Jedná se například o aktivní diferenciál, adaptivní odpružení AVS a 19" kovaná kola z lehkých slitin a vysoce výkonné brzdy. Z dalších prvků jmenujme dvouzónovou automatickou klimatizaci, adaptivní tempomat s podporou zastavování a rozjezdu, bezklíčový nástup do vozidla a spouštění motoru tlačítkem, kůží obšitý volant, spínače na volantu a digitální přístrojový štít před řidičem. Adaptivní světlomety, zadní světla i světla denního svícení využívají LED technologii; vnější zpětná zrcátka i zpětné zrcátko v kabině disponuje automatickou clonou. Pohodlí zvyšují stěrače s dešťovým čidlem a zadní kamera. Sportovní sedadla jsou čalouněna černou kůží a nabízejí funkci elektrického nastavení (včetně bederní opěrky) a integrovaného vyhřívání. Systém palubního infotainmentu zahrnuje audio soustavu s 10 reproduktory, 8,8" displej, navigaci, Bluetooth a zdířku USB.

Toyota GR Supra bezpečnostní systémy

Z bezpečnostních prvků jmenujme paket Supra Safety+, jehož součástí je sledování slepého úhlu a výstraha při opuštění jízdního pruhu, systém monitorování provozu za vozidlem (RCTA), systém výstrahy před nárazem do zadní části vozidla a inteligentní parkovací senzory s automatickým brzděním. Dále je k dispozici systém sledování tlaku v pneumatikách a funkce E-Call, která v případě vážné nehody automaticky odešle záchranným složkám informaci o poloze vozidla. Všechna vozidla Toyota GR Supra jsou vybavena alarmem. Dalšími prvky výbavy jsou například prémiová audio soustava JBL s 12 reproduktory, projekční (HUD) displej před řidičem, bezdrátové dobíjení mobilních telefonů a pakety pro ukládání nebo osvětlení.

Toyota GR Supra A90 Edition

Prototyp Toyoty Supra během své premiéry na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2018 udělal na davy fanoušků této mezinárodní akce pozoruhodný dojem. Oděn do atraktivní černého, červeného a bílého maskování, inspirovaného tradičními odstíny závodního týmu TOYOTA GAZOO Racing, při svém kratičkém představení vyvolal vzpomínky na proslulý kód ‚A‘ podvozků Supry, zde s novým označením ‚A90‘. Na oslavu tradice modelu Supra a uvedení páté generace kódového označení bude nejprve vyroben exkluzivní model Toyota GR Supra A90 Edition, jehož výroba se omezí na pouhých 90 exemplářů. Vozy A90 Edition budou lakovány v novém atraktivním matně šedém odstínu Storm Grey, vyjedou na matně černých litých kolech a kokpit řidiče bude čalouněn červenou kůží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama