Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Japonské umění a moderní technologie – to je nový koncept Xmotion od Nissanu

Nový koncept Xmotion staví na dlouhé historii špičkových crossoverů a SUV značky Nissan, včetně nedávno uvedených vozů Nissan Kicks a Rogue Sport.
Vydáno: 26.01.2018
Nissan Xmotion koncept
Nissan Xmotion koncept Autor: Nissan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koncept Xmotion, který byl představen na letošním autosalonu North American International Auto Show, nese výrazné rysy tradičního SUV – vysoký postoj, proporce praktického vozu a zesílené blatníky obklopující kola a pneumatiky do každého terénu. Přesto však koncept Xmotion (vyslovovaný jako „krosmoušn“) v sobě spojuje japonskou kulturu a tradiční řemeslné dovednosti s praktičností v americkém stylu a novou generací technologií Inteligentní mobility Nissan.

Globální designový tým Nissanu pracující na konceptu Xmotion si dal za cíl vnést do tohoto segmentu čerstvý vítr. Koncept prodchnul japonskými odkazy a estetikou a zároveň jej připravil na nový svět automobilismu ve znamení autonomních technologií. Záměrem bylo nechat koexistovat protikladné myšlenky a atributy. Výsledkem je vůz, který je tichý, a přitom dynamický, klidný, a přitom plný emocí, sofistikovaný, a přitom odolný. Tým se při plnění tohoto úkolu inspiroval japonskou estetikou, architekturou, tradičními řemesly a krajinami – například pohledem na horu Fuji rámovanou elektrizujícím městským prostředím Tokia.

Nissan Xmotion
Nissan Xmotion
Foto: Nissan

Koncepty jsou pohledem do budoucna, způsobem, jak v prostoru vyjádřit sen. A jako náhled na novou generaci crossoverů a SUV značky Nissan vyzařuje exteriér konceptu Xmotion odvážný charakter – něco, co jeho designéři nazývají „účelná síla“.

Díky dlouhému rozvoru, s koly posazenými až úplně do rohů vozu, umožnil koncept Xmotion vytvořit neotřelou konfiguraci sedadel pro cestující „4+2“. Se třemi řadami jednotlivých sedadel poskytuje interiér ideální prostor pro mladý pár, další pár za ním a dvě děti nebo domácí mazlíčky na třetí řadě sedadel. Aby mohl koncept Xmotion pojmout řadu sedadel navíc, je vybaven vysouvacím „střešním boxem“.

Uvnitř najdeme i tzv. „plovoucí ovladač“, který dokáže vnímat pohyby cestujících. Obsahuje pohybový senzor a skenuje pohyb ruky cestujících, kteří tak mohou ovládat zábavní systém, vytápění, ventilaci a klimatizaci.

Uživatelské rozhraní konceptu Xmotion je stejně jako design vozidla velmi prosté. Například přepnutí z jízdního režimu ProPILOT na ruční režim jízdy a naopak lze provést pomocí přepínače PD Commander a přepínači řazení.

V interiéru se rovněž nachází celkem sedm digitálních obrazovek. Tři hlavní obrazovky a levá a pravá okrajová obrazovka zabírají celou šířku přístrojového panelu. Dále je zde digitální vnitřní zpětné zrcátko ve stropě a obrazovka na středové konzole. Obrazovky a informační a zábavní systém lze ovládat gesty a pohyby očí. Intuitivní ovládací prvky a systém hlasových příkazů umožňují řidiči soustředit se na jízdu a poskytují přístup k nejrůznějším informacím chytrým, snadným a bezpečným způsobem.

Pro spuštění konceptu Xmotion se používá autentizace otiskem prstu. Když se řidič dotkne plochy pro autentizaci otisku prstu, spustí se uvítací sekvence, kdy se probudí aktuální osobní asistent kapr koi. Ten následně vyskočí až na hlavní obrazovku. Po napojení na chytrý telefon řidiče navigační systém automaticky rozpozná cíl cesty a aktivují se i další uživatelské informace, jako je počasí, hudba a informace o systému vozidla. Navigační systém během jízdy rozpoznává okolní „informace“. Například v režimu autonomní jízdy, při změně jízdních pruhů, nebo při předjíždění ostatních vozidel shromažďuje virtuální osobní asistent ostatní informace o bodech zájmu po cestě. Kapr koi pak vystupuje jako vypravěč a propojuje člověka a stroj.

Článek je zařazen v: Nissan , koncept , Xmotion
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama