Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Inspirací pro Lexus UX byl robot z kresleného seriálu

Je zvykem, že se designéři vozů Lexus často inspirují japonskou kulturou a uměním. Vzhled nového crossoveru UX jde ale ještě dál. Jeho vzhled totiž ovlivnila nejen japonská architektura, ale díky kreslenému robotovi získal paradoxně jemnější tvary.
Vydáno: 07.10.2018
Lexus UX Mazinger Z
Lexus UX Mazinger Z Autor: Lexus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Automobily Lexus jsou proslulé odvážným designem a na tuto tradici teď musí navázat i Lexus UX. Jeho autoři se s tím ale poprali nečekaným způsobem. Koncepční model vozu se vyznačoval nebývale atleticky pojatou karoserií s mnoha záhyby a úzkými, ostře řezanými světlomety. Verze, která právě přichází na trh, je sice stále výrazná, ale lehce umírněná.

Když zasáhne žena

Toto rozhodnutí ovlivnila Chika Kako, první žena na pozici hlavního inženýra v Lexusu. Podle jejího názoru vůz z prvních projektů vypadal nepřirozeně. Aby ostatním inženýrům vysvětlila, o co jí jde, přirovnala ho k robotu Mazinger Z, jehož příhody znala z dětství, kdy sledovala japonské kreslené seriály. Kolegové hned pochopili, co má na mysli, a vůz finálně získal umírněnější, avšak stále výrazný vzhled.

UX je nejmenší SUV ve škále Lexusu. I přes nepříliš velkou, kompaktní karoserii chtěli projektanti udělat jeho interiér co nejprostornější. Jako zdroj inspirace jim posloužila tradiční japonská architektura. “Japonské domy jsou velmi malé, mají však velká okna, takže hory, stromy a příroda venku vypadají jako obraz, jako pokračování vašeho každodenního prostoru,” říká Chika Kako.

V interiéru upoutá pozornost zejména charakteristická linka, která začíná na palubní desce a pokračuje dál po karoserii, do zadní části vozu. UX se vyznačuje také dobrou viditelností, a to i přesto, že je pozice za volantem vzhledem k použití nové platformy GA-C se sníženým těžištěm umístěná poměrně nízko.

Nový crossover Lexus se bude vyrábět v Japonsku a u českých dealerů se objeví v prvním čtvrtletí roku 2019.

Článek je zařazen v: Lexus , Lexus UX , inspirace , design , kreslený serial , Mazinger Z
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama