Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Hyundai absolvoval autonomní jízdu s vozem s palivovými články

Elektromobily s palivovými články a funkcí autonomní jízdy úrovně 4 ujely automatizovaně 190 km ze Soulu do Pchjongčchangu.
Vydáno: 05.02.2018
Hyundai autonomní jízda
Hyundai autonomní jízda Autor: Hyundai
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Autonomní jízda byla dosud zkoušena pouze na některých úsecích korejských silnic při omezené rychlosti jízdy. Autonomní vozy nyní poprvé překonaly tak velkou vzdálenost rychlostí 100 až 110 km/h, což je nejvyšší povolená rychlost na korejských dálnicích.

Jízdu absolvovalo pět vozidel Hyundai. Tři vozidla vycházejí z nové generace elektricky poháněného SUV s palivovými články, která nese označení NEXO a v Koreji bude uvedena na trh v příštím měsíci. Zbývající dvě autonomní vozidla byla typu Genesis G80. Všechna vozidla disponují funkcí autonomní jízdy úrovně 4, definované mezinárodními normami.

Demonstrační jízda začala v Soulu a po stisknutí tlačítek „CRUISE“ a „SET“ na volantu přešly vozy do režimu autonomní jízdy a vydaly se na 190 km dlouhou cestu do Pchjongčchangu. Na dálnici se vozidla zařadila do běžného provozu a v závislosti na jízdní situaci přejížděla z jednoho jízdního pruhu do druhého a předjížděla pomalejší vozidla. Kromě toho také projížděla mýtnými bránami s automatickou bezdrátovou úhradou mýtného. Vyspělá technika umožňuje autonomním vozům ještě přesněji rozpoznávat okolní vozidla a ještě lépe vyhodnocovat situaci na křižovatkách i při odbočování, projíždět mýtnými bránami a precizně určovat polohu na mapě pomocí vnějších senzorů, jimiž je vůz vybaven pro případy přerušení příjmu signálu GPS, například při jízdě dlouhým tunelem.

Hyundai již uskutečnil značný počet zkušebních jízd na dálnicích a během stovek tisíc ujetých kilometrů shromáždil velké množství dat pro další vylepšování provozních vlastností vozidel v režimu autonomní jízdy.

Hyundai pro autonomní jízdu se liší jen počtem kamer a senzorů

Exteriér a interiér nyní použitých vozidel s funkcí autonomní jízdy se podobá sériově vyráběným modelům Hyundai. Jejich výbava však zahrnuje různé kamery a senzory LIDAR. Rozšíření výbavy sériově vyráběných vozidel o nezbytný počet senzorů umožnilo realizovat funkci zcela autonomní jízdy. Funkce autonomní jízdy vyžaduje zpracovávání velkého objemu dat, k čemuž je zapotřebí mimořádný výpočetní výkon. Elektromobil s palivovými články vyrábí potřebnou elektrickou energii reakcí vodíku s kyslíkem, a je tedy optimálním druhem vozidla pro tyto druhy testů.

Elektricky poháněné SUV NEXO s palivovými články ujede na jednu náplň palivových nádrží téměř 800 km. Doplnění paliva trvá přibližně pět minut. Koncern Hyundai Motor Group připravuje uvedení systému autonomní jízdy úrovně 4 na trh v „chytrých“ městech do roku 2021. Hyundai také plánuje nabízet techniku zcela autonomní jízdy do roku 2030.

Článek je zařazen v: Hyundai , autonomní jízda , testy , NEXO , Genesis
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama