Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Hybrid ujel v městském provozu většinu cesty jen na elektřinu

Organizace CARe (Center of Automotiveresearch and Evolution) uskutečnila test hybridního vozu Toyota Prius v Římě a jeho okolí. V městském provozu jel vůz ze čtyř pětin pouze na elektřinu.
Vydáno: 27.11.2018
Toyota Prius
Toyota Prius Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celkově hybridní Prius 4. generace jel čistě na elektřinu 79,4 procenta času, což odpovídá 76,3 procenta vzdálenosti ujeté v ulicích italské metropole. Při vyhodnocení celé trasy včetně mimoměstských úseků jela hybridní Toyota na elektřinu 73 procent doby, respektive 62,5 procenta vzdálenosti.

Podobný test uskutečnila pařížská Polytechnická universita, které vyšlo, že Prius jel v Paříži 87 procent doby pouze na elektřinu. V obou případech šlo o plně hybridní model s autonomním dobíjením, nikoliv o plug-in hybrid.

Chová se jako elektromobil

“Test potvrdil, že hybridy výrazně šetří životní prostředí, protože se většinu provozní doby chovají jako elektromobily,” komentuje výsledky šéf českého zastoupení Toyoty Martin Peleška. “Pokud se zaměříme na provozování vozidla výhradně s elektrickým pohonem s vyloučením intervalů, kdy žádnou trakci nepotřebuje, jako je jízda z kopce nebo stání na křižovatce, choval se hybridní Prius jako elektromobil po 67 procent času a na 63 procentech trasy,” dodává Peleška.

Průměrná ekvivalentní kilometrová spotřeba se v rámci celého testu pohybovala kolem 3,7 l/100 km. Mimo město klesla na 3,5 l/100 km, zatímco v rámci městského úseku byla 4,8 l/100 km. Prius jezdil na trase dlouhé 37 km, rozdělené do tří odlišných úseků. Nasazeno bylo 20 řidičů, z nichž každý absolvoval tři testy a každá jízda trvala v průměru jednu hodinu a 35 minut. V průběhu časového období asi 1,5 měsíce bylo provedeno všech 60 testů, v jejichž rámci byla získána data na základě více než 2 200 testovacích kilometrů, představujících cca 95 hodin. Sběr dat zahrnoval 28 parametrů, což znamená celkem 168 milionů získaných hodnot.

Test tak potvrdil hlavní výhody hybridních vozů, tedy ekologičnost a nízkou spotřebu. Mezi další benefity hybridů patří nízké náklady na servis, protože se skládají z méně dílů, cena už dnes srovnatelná s konvenčními vozy a vysoká zůstatková hodnota v porovnání s nejistou budoucností dieselů nebo dlouhá, až desetiletá výdrž baterie.

Článek je zařazen v: Toyota Prius , hybridní vůz , test , městský provoz , spotřeba , emise , hybrid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama