Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Elektromobily potřebují specifické pneumatiky

Zkoušky společnosti Goodyear odhalily, že tradiční pneumatiky se na elektromobilech opotřebovávají až o 30 procent rychleji, a to jak vinou silného okamžitého točivého momentu elektromotorů, tak také kvůli vyšší hmotnosti vozidel se soustavou těžkých baterií.
Vydáno: 30.04.2018
Goodyear EfficientGrip Performance Electric Drive
Goodyear EfficientGrip Performance Electric Drive Autor: GoodYear
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Proto také Goodyear pracuje na prototypu pneumatik EfficientGrip Performance s technologií Electric Drive. Prototyp by měl být rostoucímu trhu elektrovozidel na evropských silnicích k dispozici do roku 2019. Vedle požadavků na vyšší životnost výrobci automobilů volají u pneumatik pro elektrická vozidla také po úpravě valivého odporu. Prodloužit dojezd elektromobilů totiž považují jejich uživatelé kvůli nedostatečné infastruktuře dobíjecích stanic ve většině zemí za prvořadý úkol. Mezi další zadání pro výrobce pneumatik patří tichý provoz a pohodlná jízda, protože elektrická vozidla mají oproti tradičním vozům jen zhruba poloviční hlučnost.

Technologie Electric Drive se snaží řešit základní požadavky. Delší kilometrový proběh je dosažen díky inovativnímu dezénu běhounu. Užší příčné drážky (malé kanálky) dovolují styk pryže s vozovkou na větší ploše než tradiční radiální dezénové drážky. Díky rozsáhlejší kontaktní ploše pryže s vozovkou pneumatika lépe zvládá vysoké hodnoty točivého momentu, přitom si však současně udržuje vysokou výkonnost i za mokra. Navržený dezén běhounu dále zabraňuje, aby se zvukové vlny šířily do dezénových drážek, a snižuje tak vnitřní i vnější hluk vozidla. Vnitřní tvar pneumatiky byl zdokonalen tak, aby poskytl dostatečnou nosnost pro vyšší hmotnost vozidla danou bateriemi, ale současně také udržel optimální stopu běhounu, která je předpokladem pro vysokou výkonnost pneumatik. Materiálové vlastnosti běhounové směsi byly vyladěny pro dosažení velmi nízkého valivého odporu s cílem zvýšit dojezd vozidla při zvládání vysokých hodnot točivého momentu. Bočnice pneumatik byly navíc zkonstruovány tak, aby se snížil aerodynamický odpor a zmenšil objem rotující hmoty, což zase přispívá k nižší spotřebě energie.

Článek je zařazen v: Goodyear , pneumatiky pro elektromobily , EfficientGrip Performance , koncept , Electric Drive
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama