Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Dokonalá souhra a choreografie pro 2 000 robotů

V karosárně závodu Martorell automobilky Seat se pohybuje 2 000 robotů v dokonalé souhře nepřetržitě 24 hodin. Mezi jejich funkce patří sváření a spojování dílů šroubovými spoji, nanášení lepidel nebo zjišťování odchylek s přesností až dvě desetiny milimetru.
Vydáno: 14.05.2018
Roboti v továrně Seat Martorell
Roboti v továrně Seat Martorell Autor: Seat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Někteří roboti jsou vysocí až šest metrů a poradí si s předměty o hmotnosti až 700 kg. Ve spolupráci se 1 700 zaměstnanci vyrábějí jednu karoserii každých 68 sekund. Představení začíná v pět hodin ráno v karosárně výrobního závodu Martorell. V tento okamžik se 2 000 robotů a 1 700 zaměstnanců začne pohybovat v dokonalé souhře, jejímž výsledkem je jedna vyrobená karoserie v taktu jen krátce přesahujícím jednu minutu.

Tisíce kloubových mechanických ramen se pohybují v perfektní souhře při zpracování až 2 300 dílů denně. Pracují nepřetržitě 24 hodin v dokonalé harmonii a neúnavném pohybu. Mezi jejich schopnosti patří svařování různých dílů karoserie, montáž dveří a kontrola rozměrové přesnosti skeletu karoserie precizními měřicími přístroji.

Tento soubor je složen z několika různých typů mechanických tanečníků. Nejmenší roboti svou výškou sotva přesahují jeden metr, zatímco ti největší z nich ční až do výšky šesti metrů. Někteří jsou oranžoví, ostatní žlutí. Někteří jsou vybaveni uchopovacím modulem, další senzory. Jejich hlavní společnou vlastností je lehká konstrukce a všestranná využitelnost. Pevně dokážou uchopit a přemístit předmět o hmotnosti až 700 kg.

Většina robotů má šest stupňů volnosti, takže může vykonávat bezpočet kombinací pohybů, včetně vertikálních, horizontálních po kolejnicích a otáčivých v rozsahu až 720°. Každý robot dokáže při svém tanci zhotovit za den až 16 000 bodových svarů na karoseriích budoucích automobilů.

Na potřeby výrobního zařízení dohlíží tým 390 pracovníků, kteří zaručují také správnou činnost robotů. Z řídicí místnosti sledují v reálném čase stav výrobního zařízení a jeho souhru s ostatními pracovníky.

Roboti pod vedením rutinní choreografie čtvrté průmyslové revoluce nejenže zbavují své kolegy z masa a kostí veškeré monotónní činnosti a zvedání těžkých předmětů, ale také vykonávají stále sofistikovanější funkce. Během výroby přemisťují díly z jednoho místa na druhé a také je dokážou svařovat, spojovat šroubovými spoji, nanášet na ně lepidla nebo měřit případné odchylky s přesností až na dvě desetiny milimetru pomocí měřicích senzorů, aby mohla být karoserie vozidla předána na montážní linku.

Choreografii Průmyslu 4.0 přivádějí tančící roboti k dokonalosti souhrou se zaměstnanci. Finální kontroly jsou ale vždy v režii pracovníků výrobního závodu. 

Seat - choreografie s 2000 roboty
Seat - choreografie s 2000 roboty
Článek je zařazen v: SEAT , závod Martorell , výroba , roboti , souhra , symfonie , choreografie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama