Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Díky umělé inteligenci je řízení bezpečnější

BMW vyvíjí adaptivní systémy pro mobilitu budoucnosti. Srovnávání, hodnocení a využívání velkého množství dat hrají stále důležitější roli, pokud jde o zvýšení bezpečnosti a pohodlí na silnicích.
Vydáno: 30.04.2018
BMW umělá inteligence
BMW umělá inteligence Autor: BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Úroveň kvality systémů, stojících za tímto pokrokem, závisí nejen na množství zpracovávaných dat, ale především na schopnosti zhodnotit shromážděné informace a výsledky zohlednit při výběru vhodného scénáře, podle kterého by měl automobil postupovat. Významnou roli v tomto systému hrají algoritmy, což jsou výpočetní modely, jež tvoří základ při rozhodování, jakým způsobem vozidlo na přijaté informace zareaguje. Při vývoji má zásadní význam také umělá inteligence.

BMW má vynikající zkušenosti z oblasti vývoje umělé inteligence

BMW využívá umělou inteligenci při vývoji systémů pro automatizovanou jízdu. Zpočátku budou tyto systémy vylepšeny až do úrovně, na níž se budou mohou bezpečně vyrovnat i s nejsložitějšími jízdními situacemi v městských oblastech. Dlouhodobým cílem vývoje je plně autonomní jízda, kdy všichni pasažéři ve vozidle mohou cestovat bez jakýchkoli jízdních úkolů. V automobilu s vlastním pohonem je umělá inteligence klíčem k bezpečné a pohodlné mobilitě pro všechny.

Umělá inteligence pomáhá při třídění a vyhodnocování shromážděných dat

Informace zaznamenané kamerami, radarem, lidarem a ultrazvukovými senzory jsou z hlediska významu roztříděny v datovém centru. Takto „označená“ data se následně převedou do výpočetních modelů sloužících k přesné analýze aktuální dopravní situace a předpovídají chování ostatních účastníků silničního provozu. Kde přesně se nachází jiné vozidlo? V jakém jede směru? Je protijedoucí cyklista příliš blízko k vozidlu? Vstoupí chodec do vozovky, nebo zůstane na chodníku? Díky algoritmům vytvořeným pomocí umělé inteligence mohou být otázky, jakou jsou tyto, zodpovězeny rychle a správně.

Algoritmy se v procesu hodnocení aplikují na stále více nových datových souborů, což má za následek proces učení, kterým se kvalita vypočítaných algoritmů neustále optimalizuje. To umožňuje za všech okolností realizovat pro automobilové systémy jen ty nejlepší výpočetní modely. Jednou z výhod systémů vybavených umělou inteligencí je jejich neomezená schopnost pracovat. Inteligentní systém na rozdíl od člověka nikdy nepřestává pracovat. Neunaví se, ani se nenechá rozptýlit, a je schopen se plně soustředit i ve zmatečních situacích. BMW proto využívá umělé inteligence při vývoji systémů určených k tomu, aby řidičům pomohly využívat jejich osobní mobilitu ještě bezpečnějším způsobem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama