Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Deníček moderního dobrodruha

Nikdy nebudete jako Richard Branson nebo Thor Heyerdahl. Nemáte na to zkušenosti, trénink, ani rozpočet. To ale neznamená, že se nemůžete vydat vstříc dobrodružství! Jen je třeba dodržovat pravidla automobilového expedičníka.
Aktualizováno: 26.06.2018
Deníček moderního dobrodruha
Deníček moderního dobrodruha Autor: Autosalon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ve dvou se to lépe (vy)táhne

         Ze statistiky více než desetileté historie expedic Autosalonu vyplývá, že z 90% zapadnutí se dostanete svépomocí. Stačí fyzická síla, trocha zkušeností a offroad doplňky (lopaty, náhradní kola – nejméně dvě, vyprošťovací desky -tzv. vafle). Zbylých 10% nezvládnete, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Proto vyrážejte nejméně se dvěma vozy a nezapomeňte vyprošťovací kurtu. Pokud to nejde, najděte si/najměte si pro obtížné lokace jako písečné duny, bažiny apod. průvodce/instruktora. Na druhou stranu, jestliže ani jednou neuvíznete, nejde o expedici, nýbrž o dovolenou.   

Trénink dělá mistra

         Za 20 let redakcí prošly tisíce aut, skákali jsme s autem do vody, dělali crashtest naživo, kaskadérské kousky a vyzkoušeli všechny závodní tratě a terénní polygony v Evropě. Stejně však před každou novou výpravou děláme následující přípravku: sžití s vozem a funkčnost výbavy (Dá se to či ono ovládat za špatné viditelnosti? Jak moc vadí prach a vlhkost? Nezapomněli jsme něco důležitého koupit?) provedeme na bezpečném místě, které aspoň zčásti simuluje podmínky cílové země. Ostatně dělají to tak i závodníci Rallye Dakar. Je to i odpověď pro ty, kteří považují Soutěž s Volkswagenem Amarok za zbytečnou.    

Kolik navigací máš, tolikrát si dobrodruh

         V  redakčních testech i expedicích se nevyhneme hodnocení navigací – vestavěných, přenosných a mobilních. Nutno říct, že jsme ještě neobjevili takové zařízení, které by fungovalo bezchybně kdekoliv na světě. Některá se výborně ovládají, ale chybí jim pokrytí značné části Evropy. Jiná fungují jako dokonalý spolujezdec, jenže mají mizerné rozlišení atp. Vyplatí se tedy přístroje kombinovat. I tak můžete ,,zakufrovat“. Tady doporučujeme znalost dvou světových jazyků – angličtina, francouzština. Aby se člověk mohl zeptat na cestu, příp. rozuměl lokálnímu silničními značení. Tím se dostáváme k dalšímu bodu…   

Přítel na telefonu

         Výpadek natáčecí techniky, zapadnutí všech expedičních speciálů naráz, zranění člena týmu, ztracení se v neznámé oblasti, problémy s úřady či zdánlivá banalita, jako když potřebujete zaplatit kartou, protože hotovost šetříte pro odlehlejší místa, a nefunguje ani jedna – kreditní/debetní, jedno jaký typ. Všechno už jsme zažili. Podobné situace se dají těžko předvídat, nezabráníte jim. Můžete ale mít v záloze, stejně jako my, spolehlivou spojku. Člověka, který bude stále na telefonu, u počítače, schopný pomoct vám s navigací, informacemi, logistikou v kteroukoliv denní nebo noční dobu a jež zná vaši polohu v případě, že by se vám něco stalo.    

Cesta je cíl

         Není třeba nás napodobovat a jít za volantem do extrému. Je to naše práce, jsme na ni zvyklí, máme k tomu uzpůsobená auta a při ultimativních jízdách jezdíme na uzavřených úsecích, kde nechybí lékařská pomoc. Každý tatínek nebo maminka, kteří dovezou svoji rodinu od moře v pořádku, jsou stejně dobrými automobilovými dobrodruhy jako Pepa, František, Dan, Radek, Honza aspol. Hezké léto a šťastný návrat z dovolené přeje tým pořadu Autosalon!

P.S. Ve čtvrtek 28.06. ve 20:15 si nezapomeňte zapnout Prima Cool. Čeká vás další premiérový expediční speciál!  

Autor článku: expert Daniel Dítě

Článek je zařazen v: autosalón , Autosalon TV Prima , Daniel Dítě , radek vrtal , František Fiala , Josef Vrtal , Jan Říha , Tunis , Maroko , Island , Dakar , Namibie , prima , Prima COOL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama