Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Budou dálniční známky jen pro kraje?

Vláda se staví ke krajským dálničním známkám zamítavě. Sněmovna je ovšem schválila. Jak to dopadne, zatím nevíme.
Vydáno: 21.05.2015
Dálniční známka 2015
Dálniční známka 2015 Autor: MDCR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Návrh o vytvoření dálničních známek platných jen pro jeden region podal Karlovarský kraj. Vychází z toho, že existuje mnoho lidí, kteří nejezdí dál, než jen pár kilometrů kolem svého domova a nemají zapotřebí si kupovat dálniční známku pro dálnice, které stojí na druhém konci republiky. Karlovarský kraj ale vytáhl tento návrh hlavně kvůli své izolované rychlostní silnici R6.

Dálniční známka podle tohoto návrhu by měla stát 300 Kč. Vyplatilo by se tak i koupení dálniční známky pro čtyři kraje.

Méně nebo více peněz pro stát?

Vláda ale nechce o této novele ani slyšet. Říká, že je to cesta jen ke snížení výběru peněz do fondu dopravní infrastruktury. Loni se prodalo přes pět milionů dálničních kuponů a výnos z nich přesáhl 4,1 miliardy korun. Celoroční kupon na osobní auto tak přijde na 1500 korun.

Rychlé auto 2

Chcete na našich dálnicích jezdit 150 km/h?

 

Jenže druhá strana v čele s hejtmanem Karlovarského kraje Josefem Novotným oponuje, že naopak výběr bude vyšší, protože by si dálniční známku za 300 Kč koupilo víc lidí, kteří dnes roční dálniční známku nevyužijí dostatečně.

Jak dopadne boj o tento návrh pro novelu zákona o pozemních komunikacích, je tak ještě těžké odhadovat. Stále ještě může být přijat, stejně jako zamítnut.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama