Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Budiž světlo – světelný design pro Volkswagen

Osvětlovací technika a světelný design automobilů prošly v průběhu dvou desetiletí revolučním vývojem, od halogenových žárovek přes xenonové světlomety, diody LED a laserová světla až po techniku OLED.
Vydáno: 22.10.2018
Volkswagen I.D. VIZZION osvětlení
Volkswagen I.D. VIZZION osvětlení Autor: Volkswagen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kromě funkčního aspektu, jako je lepší viditelnost v silničním provozu, zahrnují současné světlomety také emocionální náboj. Světelným designem získávají automobily svou tvář s vlastním výrazem a individuálním charakterem. Tento vývoj zásadně ovlivní práci designérů také v nadcházejících letech.

Již pro osvětlení modelu Brouk a prvních generací modelu Golf s charakteristickými kruhovými světlomety platilo, že osvětlení definuje ve vnějším designu automobilu jeho celkový výraz. V současnosti se středem pozornosti stává ve stále větší míře individualizovaný světelný design. „Světlomety určují vnímání vozidla jako žádný jiný stylistický prvek. Přitahují k sobě naše pohledy, automobilu se nejprve automaticky podíváme do očí. Automobil díky nim působí lidsky,“ zdůrazňuje Klaus Bischoff, šéfdesignér značky Volkswagen.

Budoucnost bude jasná jako den, inteligentní a lidská

Automobil bude díky charakteru osvětlení v budoucnosti dokonce ještě „lidštější“. Osvětlení bude v příštích generacích vozidel sloužit nejen bezpečnosti, ale i komunikaci a interakci.

Design exteriéru a interiéru bude v blízké budoucnosti doplněn tzv. „extrateriérem“. Tento pojem označuje design okolí – vozidlu bude doslova „vdechnut život“. Jak to bude vypadat v praxi? Automobil bude například prostřednictvím svých světlometů „hovořit“ s okolím. Nový ID. VIZZION například důvěrně „mrkne“ světelným signálem na svého majitele, který přichází k vozidlu. Světlo je optimálním komunikačním prostředkem v komplexním, hlučném prostředí silniční dopravy. Světlomety zajistí „oční kontakt“ s ostatními účastníky silničního provozu. Automobil rozpozná chodce, který chce přejít silnici, a dá mu najevo, že zastavuje. To samozřejmě zvyšuje bezpečnost. Světelné prvky mohou kromě toho dávat najevo, že se automobil nachází v režimu autonomní jízdy, nebo se rozjíždí. U elektrifikovaných vozidel majitelé navíc na základě světelných signálů rozpoznají, zda se vozidlo ještě nabíjí, nebo je již připraveno k jízdě.

Článek je zařazen v: světla , světlomety , Osvětlení , automobily , design , světelný podpis , světelná tvář , extrateriér
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
7