Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Británie zakázala kouření v autě s dětmi. Kabria mají výjimku

Od začátku října hrozí pokuta 50 liber všem britským řidičům, kteří si v autě zapálí cigaretu za přítomnosti osoby mladší než 18 let. V přepočtu jde o necelé dva tisíce korun.
Vydáno: 02.10.2015
Kouření v autě
Kouření v autě Autor: Trollstation
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nová pravidla se vztahují na všechna auta "částečně nebo zcela uzavřená střechou". Stažením bočního okna nebo panoramatické střechy si tak před britskými policisty nejspíš nepomůžete. Plnohodnotné kabriolety a roadstery však kuřákům umožní oddávat se své vášni klidně i v přítomnosti batolat. Samozřejmě jen tehdy, pokud je zrovna střecha dole. I tak si však touto výjimkou nejsmě úplně jistí, protože mnohá moderní kabria zvládají vnější vzduch odklánět velice účinně.

Zákon se nevztahuje na elektronické cigarety, jde totiž primárně o ochranu před kouřem spíš než před samotným kouřením. Autoři zákona vycházejí z čísel, podle kterých je každý týden vystaveno pasivnímu kouření v autě 430 tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let. Že je opravdu hloupé vystavovat děti kouři z cigaret, to se zdá být samozřejmostí. Bohužel, zjevně ne každý to tak vnímá.

Britský zákaz kouření ve společnosti dětí se zároveň netýká pouze řidičů, ale také dalších pasažérů. Řidič má totiž nově povinnost dohlédnout na to, že si v takovém případě cigaretu nezapálí ani nikdo další. Pokud to neudělá, bude to považováno za přestupek.

Kouření za jízdy má na kahánku

Podobná pravidla pro kouření za jízdy již platí v celé řadě zemí a další se na omezení v nejbližší době chystají. Vzájemně se liší zejména věkovou hranicí pro cestující, které se snaží před kouřem chránit. Existují ovšem i snahy zakázat cigarety v autech úplně - například německé úřady už několikrát upozorňovaly na to, že kouření odvádí pozornost od řízení podobně jako telefonování a způsobilo již řadu vážných nehod.

S dětmi v autě se dnes nesmí kouřit například v Austrálii (limit je od 16 do 18 let dle regionu), v Kanadě (16 až 19 let), na Kypru (16 let), ve Francii (do 12 let věku), na Mauriciu (úplný zákaz v autech s dalšími pasažéry bez ohledu na věk), v řadě zemí Spojených států (od 8 let ve Vermontu po 18 let v Kalifornii) nebo také ve Spojených arabských emirátech a Jihoafrické republice (shodně do 12 let).

Ze zemí, které se na podobná omezení teprve chystají, jmenujme Finsko, kde by mělo být kouření v přítomnosti dětí protizákonné kdekoliv, Irsko, Izrael, Nizozemí nebo Taiwan. Poslední jmenovaná země dokonce zvažuje úplný zákaz kouření pro všechny řidiče, motorkáře i chodce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
7