Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Bosch ukončil chaos tlačítek v kokpitu a změnil hlasového asistenta na pasažéra vozidla

„Jsem Casey, tvůj nový pasažér. Můžeme začít?“ Hlasoví asistenti, jako například Alexa, Siri, Google, Cortana nebo Bixby, přebrali vedoucí pozici v ovládání chytrých domácností, osvětlení či vysavače – a Bosch právě teď umístil hlasového asistenta také za volant automobilu.
Vydáno: 08.01.2018
Bosch hlasový asistent
Bosch hlasový asistent Autor: Bosch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nově vyvinutá technologie osvobozuje řidiče od různých rozptýlení a pomáhá jim lépe se soustředit na jízdu. „Když si šoféři sednou do moderního auta, můžou se cítit jako piloti letadla – tlačítka, obrazovky, matoucí navigační menu a spousta jiných kategorií. Namísto toho ukončil Bosch chaos s tlačítky v kokpitu. Změnili jsme hlasového asistenta na pasažéra,“ říká Dr. Dirk Hoheisel, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. Podle studie Allianz Center pro technologii jsou němečtí řidiči často rozptýlení, když například nastavují klimatizaci, odpovídají na telefonát nebo přizpůsobují navigační menu. A právě takové rozptýlení je nejčastější příčinou dopravních nehod. Asistent, který reaguje na jméno „Casey“ dělá jízdu bezpečnější a komfortnější.

Reaguje na každé slovo – dokonce i offline

Funkce hlasových příkazů v minulosti nenabízely až takovou pomoc. Často byly strukturované jen jako jedna z možností v nabídce. Řidič si musel tuto možnost zapamatovat a přečíst si požadované příkazy z displeje, což zvyšovalo jeho nepozornost. „Řekněte, co chcete, a to jakýmkoli způsobem – Bosch umístil hlasového asistenta do auta, který řidiči rozumí jako jakákoli jiná osoba,“ uvádí Hoheisel. Hlasový asistent Bosch už nereaguje jen na přesně formulované hlasové příkazy. Systém rozpoznání hlasu rozumí přirozeně strukturovaným větám a dokonce rozumí i přízvukům či různým dialektům – a to ve více než 30 zemích po celém světě. Pro talentovanou lingvistku Casey není angličtina jen angličtinou; Casey ovládá nejen britský, ale i americký, novozélandský a australský dialekt. Do vývoje hlasové kontroly se investovalo přibližně deset let práce. Casey dokonce myslí dopředu a neustále se učí. Například, když chce řidič zavolat Paulovi, systém automaticky zkontroluje kontakty a ještě před samotnou odpovědí zváží polohu řidiče, čas a situaci. Pokud člověk cestuje ráno do práce, „Paul“ pravděpodobně bude kolega z práce, zatímco večer může být „Paul“ jeho nejlepší kamarád. Aby se Casey ujistila, položí otázku: „Našla jsem pět kontaktů odpovídajících jménu Paul. Chcete zavolat Paulovi Stevensonovi?“ Tato závislost na kontextu je první fází umělé inteligence. Další kousek sofistikované technologie: například, řidič může ve francouzštině zadat destinaci ve Francii – bez jakýchkoli manuálních změn v nastavení. Jeden příklad: „Doveď mě na Champ de Mars, Cinq Avenue Anatole Paris.“ Casey automaticky rozumí cílové destinaci a vypočítá trasu přímo k Eiffelově věži. A co víc: tento hlasový asistent nepotřebuje žádné externí datové připojení. Systém infotainmentu v autě přebírá zodpovědnost za výpočty, přičemž neposílá žádné data do cloudu. Casey s řidičem zůstává i v tunelech, na místech se slabým pokrytím mobilní sítě a dokonce i ve státech, kde je inteligentní telefon úplně offline.

Reaguje na jakékoli jméno

Konverzace v autě se může stát ještě osobnější, když řidič „pokřtí“ hlasového asistenta jménem dle svého výběru. Dny, kdy hlasové příkazy reagovaly pouze na přesně zadaný název od výrobce, jsou již nenávratně pryč. Nezáleží na tom, jestli se hlasový asistent jmenuje „Casey“, „Michael“ nebo „Linda“, systém rozpoznání hlasu od společnosti Bosch rozumí a mluví 30 různými jazyky, přičemž disponuje až 44 ženskými a 9 mužskými hlasy. Řidič aktivuje asistenta tak, že vysloví „Hej, Casey“ nebo použije jméno, které si sám zvolil. Novou konverzaci může začít jednoduše tím, že k hlasovému asistentovi přímo promluví; už tedy nemusí čekat na signál, aby mohl začít mluvit.

Článek je zařazen v: Bosch , umělá inteligence , Casey , hlasový asistent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama