Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Barum slaví sedmdesát let

Před 70 lety bylo zaregistrováno dodnes používané logo Barum. Tradiční česká značka navazuje na téměř devadesátiletou tradici výroby pneumatik ve Zlíně a jeho okolí. Dnes je v rámci celého koncernu Continental druhým nejprodávanějším „brandem“ v Evropě.
Vydáno: 22.04.2018
Barum výroba 1948
Barum výroba 1948 Autor: Continental Barum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po druhé světové válce muselo ministerstvo dopravy reagovat na velice špatný stav silnic a pneumatik, které motoristé používali. Výsledkem byla výrazná omezení rychlosti, až na 40 km/h ve městech, a v roce 1947 také dohoda o vytvoření nové obchodní organizace, jež zastřeší distribuci a prodej pneumatik. Navzdory špatné kvalitě používaných plášťů totiž ve skladech zlínské továrny ležely nevyužité pneumatiky v hodnotě 20 milionů korun. Spojením prvních písmen značek Baťa, Kudrnáč-Rubena a Matador/Mitas tak vznikla značka Barum.

Tradice již z dob první republiky a Baťova impéria

Barum v době svého vzniku jasně navazoval na tradici výroby pneumatik ve Zlíně a jeho okolí. První nákladní pláště zde nechal již v roce 1932 vylisovat známý průmyslník Tomáš Baťa. Velice rychle následovaly i osobní pláště a Baťova společnost dokázala v několika letech změnit poměry na československém trhu s pneumatikami. Její výrobky se prodávaly levněji než konkurenční z dovozu, takže zatímco v roce 1932 se do ČSR dovezlo 522 600 kusů pneumatik, tak v roce 1935 klesl počet importovaných plášťů na 41 148 kusů.

Vzhledem k významu Baťových závodů se společnost Baťa stala po válce i prvním majitelem značky Barum. Baťovy závody ale byly záhy přejmenovány na Svit a gumárenská výroba byla následně vyčleněna do podniku Rudý říjen. Za socialismu se do výrobního programu postupně zavedly bezdušové a později také radiální pláště. K významným okamžikům patří spuštění výroby v nové pneumatikárně v Otrokovicích (1971, slavnostní otevření 1972). Od roku 1971 je Barum rovněž jmenným partnerem slavné Barum Rallye. Přelomovým modelem se stala pneumatika OR 37 z roku 1987 pro Škodu Favorit.

Člen koncernu Continental

Po sametové revoluci v roce 1989 musel Barum pro zachování své existence nalézt silného partnera. Toho našel v koncernu Continental AG. Smlouva o joint-venture byla podepsána v prosinci 1992 a v platnost vstoupila začátkem března 1993. Vznikla tak společnost Barum Continental s.r.o. (dnes Continental Barum s.r.o.) a značka Barum se stala součástí koncernu Continental AG.

Barum je dnes druhou nejprodávanější značkou koncernu Continental v Evropě a zároveň nejoblíbenější pneumatikou mezi českými řidiči. Podle průzkumu Continental Barum s.r.o. má v ČR namontován pneumatiky s touto značkou každý pátý vůz.

K sedmdesátým narozeninám si Barum na podzim tohoto toku nadělí dárek, zbrusu novou zimní pneumatiku Polaris 5, která se stane pátou generací zimních plášťů.

Barum 80. léta
Barum 80. léta
Continental Barum

Významné milníky v historii značky Barum

  • 1932                Vyrobena první pneumatika značky Baťa.
  • 1948                Vznik značky Barum.
  • 1959                První bezdušové pláště.
  • 1967                První radiální pneumatika Barum 155-14 OR 1 určená mj. pro vozy Škoda 1000 MB.
  • 1971                Zahájena výroba v továrně v Otrokovicích, dnes největším závodě společnosti Continental v Evropě. První vylisovanou pneumatikou je radiální Barum 155-14 OR 6.
  • 1971                První ročník slavného motoristického podniku Barum Rallye. Značka Barum je celou dobu jejím jmenným partnerem.
  • 1987                Pneumatiky OR 37 pro Škodu Favorit.
  • 1993                Barum se stává součástí koncernu Continental.
  • 2002                Pneumatika Barum Bravuris zvládne rychlost až 240 km/h.
  • 2018                Uvedena nová zimní pneumatika Barum Polaris 5. Portfolio značky kromě ní tvoří v kategorii osobních plášťů letní Bravuris 3 HM, Brillantis 2, Bravuris 4x4, Bravuris 2, zimní Polaris 3 a modely Vanis 2 a SnoVanis 2 (zimní) pro lehká užitková vozidla. Barum vyrábí i nákladní pláště a pneumatiky pro manipulační techniku (vysokozdvižné vozíky atd.).
Článek je zařazen v: Barum , výročí , sedmdesát let , pneumatiky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama