Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Asistent vyparkování a sledování mrtvého úhlu dokáže zabránit nehodám

Couvání z parkovacího místa patří mezi každodenní situace v městském provozu. Řidiči se přitom často musejí potýkat se špatným výhledem, zejména při vyjíždění z příčného parkovacího místa.
Vydáno: 05.04.2018
Asistent vyparkování
Asistent vyparkování Autor: Volkswagen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Při tomto manévru jim může pomoci elektronický pomocník, kterým je asistent pro vyparkování. Systém využívá radarové senzory umístěné na zádi vozidla, které jako doplněk ultrazvukových parkovacích senzorů sledují oblast za vozidlem a po stranách. Asistent vyparkování rozpoznává vše, co řidič nemůže ze svého sedadla vidět. Zaznamená-li systém vozidlo, které se vzadu přibližuje ze strany, upozorní řidiče preventivně na nebezpečnou situaci. Pokud řidič nereaguje, může systém automaticky aktivovat brzdy. Tím zabrání nehodě, nebo alespoň minimalizuje následné škody. Například u vozů značky Volkswagen je tento systém používán od roku 2014.

Asistent vyparkování bývá nabízen v kombinaci s asistentem pro sledování mrtvého úhlu, který podporuje řidiče nejen při parkování, ale především za jízdy. Přestože je možné zpětná zrcátka vozidla nastavit tak, aby mohl řidič při změně jízdního pruhu bezpečně zaznamenávat přibližující se vozidla, může za určitých okolností docházet k nepřehledným situacím, v nichž řidiči pomůže asistent pro sledování mrtvého úhlu. Radarové senzory na zádi sledují oblast za vozem a vedle něj. Díky tomu lze v rámci systémových omezení rozpoznávat vozidla ve vzdálenosti až 20 metrů. Asistent pro sledování mrtvého úhlu je funkční již od 15 km/h a může řidiče informovat o jiném vozidle nebo objektu ve sledované oblasti rozsvícením LED ukazatele ve vnějším zpětném zrcátku. Systém upozorňuje řidiče na potenciální nebezpečí nepřetržitě rozsvíceným LED ukazatelem v příslušném vnějším zpětném zrcátku. Jestliže řidič i přesto aktivuje ukazatele směru, začne příslušný LED ukazatel svítit přerušovaně s ještě větší intenzitou světla, aby řidiče upozornil na kritickou situaci.

Asistent sledování mrtvého úhlu
Asistent sledování mrtvého úhlu
Ilustrace: Volkswagen

Pokud je například u vozů koncernu Volkswagen systém ve spojení s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist, reaguje navíc mírným natočením volantu opačným směrem a vibracemi, jejichž účelem je zvýšení pozornosti řidiče. V závislosti na modelu je zásah do řízení plynulý a mírný. Řidič může systém Lane Assist kdykoli vyřadit z činnosti vynaložením nepatrné síly při otočení volantu směrem, jímž chce skutečně jet, a samozřejmě vždy nese plnou odpovědnost za řízení vozidla.

Článek je zařazen v: bezpečná jízda , zabránění nehodám , asistent vyparkování , sledování mrtvého úhlu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama