Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Koenigsegg Regera: Nejrychlejší auto světa!

Nikdo to zatím nepotvrdil, nikde nebyl žádný test. Ale jestli bude pravda to, co Koenigsegg říká o svém voze, bude model Regera nejrychlejším vozem planety. Bugatti si opravdu velmi vhodně sbalilo kufry a odjelo.
Vydáno: 04.03.2015
Koenigsegg Regera
Koenigsegg Regera Autor: Koenigsegg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ve švédštině znamená slovo Regera „nadvláda“. A to je asi celé, co bychom mohli říct o autě a jeho vztahu k ostatním konkurentům. Tohle je naprostý vrchol. Cokoliv jiného je proti tomuhle autu jen pomalé šlapací prdítko. A je jedno, jestli to vyrábí Italové (Ferrari LaFerrari), Němci (Porsche 918) nebo Britové (McLaren P1). Koenigsegg Regera jim vládne.

Hybrid na třetí

I když kdysi Christian von Koenigsegg velmi nevybíravě počastoval všechny elektromobily a prohlásil, že přes bránu jeho závodu se žádný nesmí dostat, přišel čas, kdy z brány jeho závodu vyjede hybrid. On to totiž není kdovíjaký hybrid. Je to opravdu enormní hybrid – můžeme ho dokonce umocnit na třetí. Auto má totiž hned tři elektromotory. U každého zadního kola je jeden elektromotor, kde produkuje točivý moment 260 N.m. Třetí elektromotor je u hnací hřídele a nabízí dalších 300 N.m. Ten navíc funguje jako generátor napětí při brzdění a také jako startér pohonné benzínové jednotky. K té se za chvíli vrátíme. Nejdřív dokončíme specifikace té elektřiny.

 

Akumulátory váží 115 kg, zabírají prostor o objemu 67 l a mají kapacitu 9,27 kWh. Jejich místo je uprostřed vozu v karbon-aramidovém šasi.

Pak je tu speciální převodovka KDD (Koenigsegg Direct Drive) vážící pouhých 88 kg. Jde o opravdový unikát, který má snižovat tření, zamezit tepelným ztrátám a hlavně dokázat přenášet extrémní výkony na obě strany. Vždyť jen během akcelerace míří na zadní nápravu přes 500 kW (680 koní) jen z elektromotorů a zpátky při brzdění až 150 kW na regenerování brzdného účinku.

Osmiválec bi-turbo

Pak tu je vidlicový osmiválec o objemu pět litrů s výkonem 1100 koní. Je samozřejmě osazen dvojicí turbodmychadel, a jen s ním by utřel většinu současných sporťáků a supersporťáků. Jenže totální výkon celé soustavy je podle firmy „přes 1500 koní“ a točivý moment dosahuje brutální hodnoty 2000 N.m!

Koenigsegg Regera Foto:

 

A teď pozor – čísla na zrychlení:

  • 0–100 km/h za 2,8 s
  • 150–250 km/h za 3,2 s
  • 0–400 km/h za 20 sekund

Chcete to porovnat? Třeba LaFerrari se chlubí zrychlením 0–300 km/h za 15 sekund. Takže jistě chápete, že Koenigsegg za tuhle dobu bude už někde poblíž čtyřstovky.

Může za to i hmotnost vozu. Samozřejmě, že vše je z těch nejlehčích materiálů, které se používají třeba v kosmickém programu. S náplní a s řidičem bude auto vážit 1628 kg. Není to málo, ale také to není nijak moc. Auto bude navíc mít kompletní super výbavu, jako je audio systém, 3G připojení k internetu, Apple CarPlay nebo elektrické otevírání dveří na dálku apod. Takže kde ještě Švédové ušetřili? Třeba na speciálním výfuku z titanu, který pro ně dělá Akrapovič.

Ferrari FXX K - hlavní

Ferrari představilo auto s 1050 koňmi

 

Omezená série vozu bude čítat pouhých 80 ks. Asi se na vás nedostane. Vůz má totiž už nyní celosvětovou homologaci, takže se počítá s největším ohlasem ze zemí Perského zálivu a USA. Cena není lidová, ale není zas tak přemrštěná – dva miliony euro, tedy nějakých 55 milionů korun.

McLaren P1 GTR

Přehled nej sporťáků mířících na ženevský autosalon

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama