Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vzpomínáme na exoty: Mazda Roadpacer

Tohle auto tady u nás neznáte. Dovolíme si předpokládat, že na našich silnicích není ani jeden kus. Mazda Roadpacer bylo totiž auto pro Austrálii. Zajímavé auto pro Austrálii.
Vydáno: 24.08.2014
Mazda Roadpacer
Mazda Roadpacer Autor: Mazda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V letech 1975 až 1977 se vyráběla Mazda Roadpacer pro australský trh, kde měla konkurovat japonským vozům jako Toyota Century, Nissan President nebo Mitsubishi Debonair. Mazda šla proti nim velmi zajímavou cestou. Dala se totiž do spolku s místní značkou Holden a vzala si od ní prakticky kompletní Holden HJ Premier Sedan. Jenže to, co bylo uvnitř, to ladilo s Mazdou. Ano, tušíte správně – pod kapotou byl motor s rotačním pístem – Wankel.

Měl objem 1,3 litru a produkoval výkon 100 kW a 138 N.m točivého momentu. Vůz s tímto motorem měl jako doplněk k názvu vozu také dvě písmena AP: To znamenalo Anti Pollution, tedy jako velmi ekologický vůz s malými emisemi. Bohužel to zrovna moc nevyšlo. Auto totiž trpělo jednou zásadní vadou – mělo extrémně velkou spotřebu. Udává se, že kolem 26 l na 100 km. A to je opravdu hodně.

Mazda Roadpacer Foto: Mazda

Mazda Roadpacer. Foto: Mazda

 

Vůz sice dokázal jet rychlostí až 166 km/h, ale zrychlení bylo kvůli malému točivému momentu a hmotnosti vozu (přes 1,5 tuny) tragické. Cena byla navíc asi dvojnásobná proti ostatním modelům vyráběným tou samou značkou. Za dva roky se tak prodalo pouhých 800 kusů vozu, a to především bohatým byznysmenům.

Jestli tedy někdy objevíte, že se tento automobil prodává, kupte ho. Je to sběratelský kousek.

Fiat 8V Demon Rouge

Vzpomínáme na exoty: Fiat 8V Demon Rouge

Frisky Family Three

Vzpomínáme na exoty: Frisky

Rinspeed Aliporta

Vzpomínáme na exoty: Rinspeed Aliporta

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama