Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vize auta, které se samo řídí

Jmenuje se F 015 Luxury in Motion koncept a pochází od značky Merceds-Benz. Ten dovětek je důležitý, protože v tomhle autonomním autě byste jinak těžko hledali stuttgartskou firmu.
Vydáno: 07.01.2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jediné, co Mercedes připomíná, je logo na kapotě. Jinak nic. Nikde žádné typické znaky, žádné propojení s dnešními vozy. Ale asi to tak má být, protože tohle je koncept budoucnosti. Luxusu v pohybu, jak napovídá samotný název. A ten pohyb je samostatný.

Nic tu není tak, jak si představujete. Nic není tak, jak je dnes normální. Ano, je tu volant a pedály. Ano, je tu motor i navigace. Jsou tu čtyři sedačky. Ale všechno je jinak pojaté. Nově pojaté.

Třeba sama karoserie je vyrobena z plastů vyztuženými uhlíkovými vlákny. A tak je pevnější než ocel a přitom o 40 % lehčí. Takže karoserie je tak pevná, že nepotřebuje při své velikosti ani B-sloupek. Dveře se pak otevírají prosti sobě v úhlu 90°.

 

Uvnitř je místo pro čtyři cestující v samostatných „vajíčkách“. Mohou sedět klasicky za sebou nebo se otočit do konferenční polohy. Že by jim něco uteklo je vyloučeno. Přístrojová deska je sice hlavní komunikační prostor mezi vozem a jimi, ale to samé si mohou promítnout třeba na bočních dveřích. Vše se ovládá dotykem nebo gesty. A když autonomní auto, pak samozřejmě auto dokáže samo vyhodnocovat všechny jízdní situace. Dokáže samo zastavit a dát přednost chodci. Dokonce mu ukáže laserem nakresleným přechodem na silnici, že může jít. Stejně tak komunikuje i o dalších úmyslech, jako je odbočování, parkování apod. Kdo by to nepochopil na silnici, pak má na masce vozu displej, který také dokáže zobrazit několik informací. Takže místo klasických brzdových světel se tady rozsvítí intenzivní rudý nápis Stop.

Technicky vychází model ze starého konceptu z roku 2011 s názvem F 125. Každé kolo má svůj elektromotor, kterým dodávají energii vodíkové palivové články.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama