Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

Znovu a lépe. Ibiza 1.0 TSI je malé zjevení

Z nové Ibizy jsem popravdě nadšený. Od krásného malého auta totiž nečekáte, že bude jezdit ještě lépe, než jak vypadá. A právě to se u horké novinky povedlo. Za jejím volantem se okamžitě cítíte jako v Leonu, promyšlenost inovativního konceptu je ale ještě na vyšší úrovni.
Vydáno: 30.08.2017
SEAT Ibiza FR 1.0 TSI
SEAT Ibiza FR 1.0 TSI Autor: Martin Sznapka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nová Ibiza je vůbec prvním modelem, který stojí na platformě MQB Ao. Popravdě řečeno, je to spíš úplně jiné auto, než abyste ji mohli vnímat jako pokračovatele jména Ibiza. Na délku ani na výšku sice nevyrostla, je ale širší o 87 milimetrů a má o 95 milimetrů delší rozvor, čímž se kola dostala na ta nejlepší místa - přímo do rohů karoserie. Ibiza tak velmi ochotně zatáčí a dlouhý rozvor znamená, že je auto znatelně klidnější. Ibiza je dokonce zdaleka nejpohodlnější ze všech srovnatelných aut.

Obří kola zvládá jako nic

Malý SEAT navíc až s překvapivou lehkostí zvládá krotit 18palcová kola, která jsou vrcholem nabídky. Do pražského provozu bych upřímně volil o palec menší číslo, to ale jen kvůli životnosti podvozku. Komfort jízdy byl i na největších ráfkách tak dobrý, že byste je vozu jednoduše nevěřili. Tužší zadní náprava se v kombinaci s většími koly projevila snad jedinkrát negativně, a to při přejezdu vysokého příčného prahu, při kterém zadek auta mladistvě, avšak neposedně poskočil.

Při ostřejší jízdě, které se litrové TSI s výkonem 85 kW rozhodně nebojí, se pak ozvou brzdy. Na ty to chce být jemnější i při každodenním zacházení. Tím však negativa po jízdní stránce končí a můžete si užívat lehkost a čipernost nové platformy, na kterou už netrpělivě čeká také budoucí Polo.

Vyladěné prostředí

Interiér je i díky širší karoserii poměrně působivý. Přístrojový štít a dokonce i volant známe z Leonu, palubní deska je ale úplně nová. A i když ji tvoří pouze kombinace ozdobných lišt a tvrdých plastů, její ergonomie a podoba vás na to nechají okamžitě zapomenout. Interiér je totiž ve finále daleko příjemnější než v mnohých autech, kde měkké materiály jsou. Do celkově minimalistického konceptu zapadají také jednoduchá sedadla, která se u nejvyšší výbavy FR dočkala lepšího bočního vedení.

Mezi předními sedadly pak najdete mechanickou ruční brzdu a loketní opěrku, u které bych se rád na moment zastavil. Je to totiž vůbec poprvé, co se setkávám s naprosto rovnou vrchní částí opěrky. A jde o zatím nejlepší řešení. Když je totiž opěrka vypouklá, musíte ze už z principu opírat pouze o malou část, takže vás po delší cestě bolí loket. Když je však opěrka rovná a ještě ke všemu přímo ve směru, který přesně padne pod vaši ruku, opřete se velmi pohodlně.

Hurá, tlačítka!

Vraťme se ale ještě k palubní desce. Na středovém panelu se totiž usídlil zbrusu nový infotainment s displejem o uhlopříčce 8 palců a perfektní grafikou. V poměru třeba k novému Golfu nejde o nic revolučního, oproti němu má však Ibiza jednu obrovskou výhodu. Po stranách displeje zůstaly zachovány dva otočné knoflíky, pomocí kterých může spolujezdec například zvětšit mapu navigace a ztišit rádio. A to bez toho, aby cokoliv zapatlal!

S jen málokterým malým autem odvezete tři kamarády i se zavazadly s podobnou lehkostí. Uvnitř je tolik prostoru, že se za sebe i se 185 centimetry bez obtíží posadím, a kufr, který nabídne 330 litrů, pod sebou skrývá ještě rezervní kolo. To si musíte připlatit i v případě, že chcete audiosoustavu Beats, uprostřed rezervy se totiž ukrývá subwoofer, který by jinak nebylo kam dát. Pokud se před rozhodnutím připlatit si lepší audio za 11 000 Kč ocitnete, neváhejte! Hraje skvěle.

Tříválec je cítit, ale jede hezky

Prozatím nejpůsobivější kombinaci tvořil motor 1.0 TSI 85 kW se SEATem Ateca. V útrobách mohutnějšího SUV se skvěle rozloží vibrace tříválce a auto s ním úžasně zatáčí. A v Ibize? Na menších silentblocích se vibrace z motoru do interiéru částečně přenášejí a při rozjezdu skutečně musíte přidat víc plynu a překonat ten jadrný tříválcový odpor. To jsou však jediné dva neduhy, které musíte překonat.

Vůz s pohotovostní hmotností 1140 kilogramů funguje s tímto motorem fantasticky. Auto není dýchavičné, necourá se a do tempa dálničního limitu je překvapivě svěží. Ibiza před sebou navíc netlačí tolik vzduchu, takže na její odhlučnění nebylo potřeba mnoho obalových materiálů a v rámci předepsaných rychlostí je i velmi tichá. A to jak od podvozku, tak od oken.

Jediná vada na kráse

Snad největší překážkou v tom, abyste se hezky svezli a za volantem našli až nekoncernovou porci zábavy, jsou proto již zmíněné brzdy. Silnější Ibiza s výkonem 115 koní a točivým momentem 175 newtonmetrů dostala navíc elektronickou uzávěrku diferenciálu XDS, podobně jako nejsilnější verze 1.5 TSI Evo, která prozatím není v nabídce. A bohužel i tento systém brzdy při dynamičtější a neplynulé jízdě trápí. Pravdou ale je, že jízda s XDS v tak lehkém autě je úplně jiná, než jakou zažijete třeba v Golfu GTI. Ibiza totiž na jednotlivé povely brzd i volantu reaguje bezprostředněji a po nájezdu do zatáčky jí trvá daleko kratší čas, než se stočí směrem k výjezdu.

A umí se pořádně rozparádit! Když to totiž s nájezdem do zatáčky trochu přeženete, horlivá elektronika dožene auto k zábavné a předvídatelné přetáčivosti, kterou díky dobré reakci motoru na plyn krásně zkrotíte. Jasně, vaše manželka nic podobného dělat nebude, ale po tom, co si od ní tuhle stylovou nákupní tašku půjčíte a svezete se v ní, bude to doma pořádná tahanice o klíče.

Nejenom že Ibiza hezky vypadá, je pohodlná, dospěle jezdí a vejde se do ní hodně věcí a lidí. Ona dokáže překvapit i cenou. Základ startuje na 296 900 Kč a budete-li chtít silnější 1.0 TSI s výkonem 85 kW, musíte od výbavy Reference sáhnout k balíčku Style. Takové auto pak stojí 352 900 Kč. Zdá se vám to moc? Za jiné auto možná. Mnozí konkurenti by se však od nové Ibizy měli učit jízdní etiketě. Svým vychováním, pohodlím, ale zároveň mladickou čiperností a jednoduchostí, která až nápadně připomíná Golf, mě dostala.

Článek je zařazen v: SEAT Ibiza , Ibiza , Ibiza FR , nová Ibiza , nový SEAT Ibiza , test SEAT Ibiza 1.0 TSI , Ibiza 1.0 TSI , Ibiza 1.0 TSI 85 KW , test Ibiza 85 kW , Ibiza 85 kW , Ibiza FR 85 kW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama