Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

SEAT IBIZA 1.5 TSI - milé překvapení

Seat loni uvedl novou Ibizu a po prvních malých tříválcích nedávno rozšířil nabídku o inovativní zážehový čtyřválec 1.5 TSI Evo s vypínáním dvou válců, pokud nepotřebujete plný výkon. O kvalitách Ibizy svědčí druhé místo ve finále prestižní evropské ankety Car of the Year 2018 za jeden z nejvýraznějších a technicky nejvyspělejších kompaktních hatchbacků čtyřmetrové třídy, nyní dodávaný výhradně v pětidveřovém provedení. Jak prohlásil Dr. Matthias Rabe, šéf vývoje a výzkumu Seatu, jde o vůbec první užití menší modulární platformy MQB-A0 (Modular Quer-Baukasten) v koncernu Volkswagen Group. Teprve po španělské Ibize následoval německý Volkswagen Polo
Aktualizováno: 06.06.2018
SEAT IBIZA 1.5 TSI - milé překvapení
SEAT IBIZA 1.5 TSI - milé překvapení Autor: Tom Hyan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Seat Ibiza - španělský bestseller

Nová generace Ibizy přichází po 5,4 milionu vozů stejného jména čtyř generací a je novým základem výroby v Martorellu u Barcelony. Navíc Ibiza je vůbec nejúspěšnějším automobilem španělské značky a průkopníkem obratu k vlastním konstrukcím, původní generace byla doslova revolucí po rozchodu s Fiatem, a vznikla ve spolupráci s Giugiarem, Karmannem a Porsche. Nabídka poháněcích ústrojí pro Českou republiku zatím zahrnuje čtyři verze zážehového litrového tříválce, a to v nepřeplňovaném provedení o výkonu 55 kW (75 k), resp. v přeplňovaném TSI 70 a 85 kW (95 a 115 k), či ve dvoupalivovém TGI 66 kW (90 k) na CNG, ale také nejmodernější čtyřválec 1.5 TSI Evo o výkonu 110 kW (150 k), který jsme vyzkoušeli ve vyobrazeném voze. Občas nás ale při jízdě překvapilo sdělení, že motor se systémem ACM (Active Cylinder Management) přešel při nižším zatížení na dvouválcový režim.

Seat Ibiza - zatím bez dieselu

Vzhledem k evropské dieselové hysterii jsme plánované 1.6 TDI 59, 70 nebo 85 kW (tedy 80, 95 a 115 koní) zatím v ceníku hledali marně, přestože jejich nástup byl také oznámen. Koncernová strategie Volkswagen Group zavádí redukci motorových variant, a tak všechny Ibizy mají v současné době zážehový litrový tříválec, když jedinou výjimkou je testovaný čtyřválec 1.5 TSI Evo, určený výhradně pro nejvyšší výbavový stupeň FR, tedy sportovně laděný Formula Racing, na první pohled odlišený jinou mřížkou přídě. Nabízí výkon 110 kW (150 k) a charakterizují jej zvýšený vstřikovací tlak palivové soustavy, průběžné vypínání válců ze čtyř na dva a naopak, či vyspělý tepelný management s optimalizovaným obtokovým ventilem přeplňování. Samozřejmě, Ibize by slušela i druhá verze tohoto motoru s výkonem 96 kW (130 k), která zvyšuje hospodárnost provozu aplikací Millerova cyklu s vysokým stupněm komprese 12,5, ale dosud nebyla nasazena.

Seat Ibiza - malá moderna

U výkonnějších verzí Ibizy nahrazuje šestistupňová manuální převodovka pětistupňovou verzi, dvouspojková automatizovaná DSG se sedmi stupni je k dispozici alternativně pouze pro nejvýkonnější tříválec. Nová Ibiza sleduje trend mírného zvětšování, byť je takřka stejně dlouhá i vysoká jako předchůdce, ale o 87 mm širší s rozvorem prodlouženým na 95 mm, z čehož těží rozměry interiéru a zavazadlového prostoru. Ve voze nikdo prostorově nestrádá, projížďky prokázaly, že jde o skvělý automobil, samozřejmě mnohem příjemnější než všechna SUV dohromady. Aby na to klient přišel, rozhodně by měl absolvovat zkušební jízdu. Zejména FR se sportovněji odladěným pérováním poskytuje velkou radost z jízdy, také hřebenové řízení s elektrickým posilovačem je dobře odladěno. Náš vůz měl kotoučové brzdy na všech kolech, i když ty levnější mají vzadu bubny.

Seat Ibiza - bohatá výbava

Sportovní Ibiza FR 1.5 TSI Evo se šestistupňovou manuální převodovkou a působivými litými sedmnáctipalcovými je ovšem na vrcholu nabídky za 410 900 Kč. Kdo chce šetřit, musí sáhnout po základním tříválci. Konektivita a infotainment jsou na obvyklé úrovni; vybavení Full Link zahrnuje propojení Apple CarPlay, Android Auto i MirrorLink. Všechny vozy mají šest airbagů, elektronickou stabilizaci, Front Assist a multikolizní brzdu. Výbavy jsou odstupňované od Reference přes Style a Xcellence po sportovní FR (vůz na snímcích). Vozy lze vylepšit pakety Technology a příplatkovou výbavou, která zahrnuje mj. aktivní podvozek Dual-Ride (Normal/Sport), jízdní režimy Drive Profile, bezklíčkový vstup Kessy, dvouzónovou klimatizaci Climatronic, dešťová a světelná čidla, až osmipalcový dotykový displej s navigací, adaptivní tempomat, BeatsAudio se šesti reproduktory a zesilovačem 300 W, bezdrátové indukční dobíjení chytrého telefonu a mnoho dalšího.

Autor testu: Tom Hyan

Testovali jsme
Článek je zařazen v: Volkswagen Polo , SEAT Ibiza , TSI , MQB , Martorello , BeatsAudio , VW , SEAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama