Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

Pracant za 2 miliony. G 350 d Professional

Mercedes-Benz třídy G už snad ani není auto, ale přírodní úkaz. V branži, kde je životnost modelů vyjímečně přes 8 let, si géčko svoje hranaté tvary drží už 38. rokem. Zjevně to funguje, protože tenhle Mercedes se prodává pořád výborně a právě verze G 350d Professional názorně ukazuje proč.
Vydáno: 02.10.2017
Mercedes-Benz G 350 d Professional zvládne cokoliv.
Mercedes-Benz G 350 d Professional zvládne cokoliv. Autor: archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Potenciál hranatého SUV s aerodynamikou školního autobusu začal být stuttgartským marketérům jasný zhruba po 10 letech výroby, kdy se osmělili a nabídli zákazníkům civilní verzi. A byla to trefa! G wagen bez maskování, vysílačky a znaku Bundeswehru na dveřích začal být pro mnoho zákazníků žádaným zbožím. Ačkoliv ho Mercedes průběžně vybavoval těmi nejlepšími materiály i silnými osmiválci divize AMG, géčko pořád zůstávalo svou základní koncepcí extrémně hranaté karoserie na klasickém rámu s tuhými nápravami stejné. Jeho základní drsnou filozofii tak nezměnila snížená světlá výška ani široké silniční pneumatiky. Téměř kolmé čelní sklo se v průběhu let nesklonilo ani o stupeň.

Nic pro pozéry

K civilní verzi vyráběl Mercedes paralelně ještě spartánštější pracovní provedení, které si na image nikdy moc nepotrpělo. Byl to vždy spíš čistokrevný off-road hrdě se hlásící ke svým armádním kořenům a právě z něj verze Professional ještě donedávna vycházela. Nyní je však blíže civilní verzi. Nejvíce to poznáte v interiéru. Moderní palubní deska s displejem mezi ukazateli a klavírní černí ve střední části je velmi podobná té, kterou známe z ostatních současných Mercedesů (vyjma nové třídy E a S). Je tu dokonce i mutlifunkční kožený volant s řadou tlačítek a elektrickým nastavením polohy, stejně jako elektricky nastavitelné sedačky.

Celá palubka je však v ostrém kontrastu s plechovou podlahou bez jakéhokoliv textilu nebo koberečků. Jsou tu jen zdrsnělé pruhy proti uklouznutí a vypouštěcí špunt, kterým můžete vypustit vodu po vymívání bahna. Tohle je G wagen podle našeho gusta! Škoda, že kvůli elektrickým sedačkám ve skutečnosti není žádoucí vodu dovnitř pustit. Meredes to vysvětluje tak, že pro civilní verzi třídy G už mechanické ovládání sedadel ani volantu nenabízí a bylo by příliš drahé tak zastaralou věc znovu vyvíjet pouze pro potřeby Professionalu.

Naopak na dveřích pořád najdete klasická švihadla ke stahování oken, což je v autě téhle cenové kategorie jasná výzva vaší zhýčkanosti. Stejně tak veliká zpětná zrcátka. Když chcete nastavit to u spolujezdce, musíte vyskočit z auta, oběhnout masivní kapotu, změnit nastavení, vrátit se za volant a zkontrolovat, zda jste se trefili. Těsně vedle! Tak znovu. A ještě jednou... Na čerpací stanici z vás budou mít velkou legraci. Jen ti, kdo projdou tímto testem pokory, však mohou Professional naplno ocenit. Tady se dělí pozéři od skutečných profesionálů!

Nečekaně svižný pracant

Lehký závan moderny na vás dýchne ještě při pohledu na masku auta. Přední světla jsou doplněná LED pásem pro denní svícení, přesně jako u megaluxusní verze Mercedes-Maybach G 650 Landaulet za 30 milionů korun. Jinak ale vypadá celý matně černý předek velmi pracovně. Výhled z kabiny na vystouplé blinkry ukryté za železnými mřížemi se jen tak neokouká. Celkový dojem dobře doplňuje i podvozek se zvýšenou světlou výškou na skoro 25 centimetrů. Jeho malá kola jsou obuta do pneumatik s poměrně vysokým profilem a hrubým off-roadovým vzorkem. Ty jsou přirozeně nevýhodou zejména na silnici, protože jsou opravdu hlučné.

Jinak ale není nutné se asfaltu pod koly příliš obávat - třílitrový šestiválec s výkonem 245 koní na něm uděluje géčku překvapivě dobrou dynamiku, a to i ve vyšších rychlostech. Sotvku zvládne pod 9 sekund a neztratí se ani na dálnici, kde razantně akceleruje až do 160 km/h. Tam ho utne omezovač. Vysokorychlostní cestování zkrátka není pro auto této výšky a šířky tím pravým režimem, což vám v zatáčkách dává důrazně najevo stabilizační systém. Pokusy o dynamickou jízdu na klikaté silnici jsou doprovázeny zásahy do brzd nebo rovnou utnutím výkonu motoru. Není se čemu divit, protože géčko prostě není žádný atlet.

Příjemným překvapením je naopak absence jakékoliv vůle v řízení řízení a velmi dobré tlumiče. Ty si překvapivě klidně a tiše poradí i s velkými příčnými nerovnostmi a úplně potlačí odskakování typické pro tuhé nápravy. Hlavní nepříjemností tak zůstává již zmíněný hluk od pneumatik a kolmé čelní sklo, které nějakým zázračným způsobem přitahuje hmyz ze šikokého okolí. Pořád dokola ho mýt je opravdu fuška.

Královská disciplína

Nejlepší vlastností géčka je ale svoboda pohybu, kterou vám dává. Ten pocit, když prostě můžete ze silnice v plné rychlosti odbočit do pole, protože vidíte hezké místo u lesa nebo si jen chcete zkrátit cestu. Změnu povrchu pod koly ani nepoznáte. Mercedes se vůbec nezalekne ani drsného terénu. Pro něj má G 350 d Professional veškerou nezbytnou výbavu, jako je masivní ochrana podvozku, redukce a uzávěrky všech diferenciálů. V terénu jede jednoduše pořád bez ohledu na to, kam ho nasměrujete. A pakliže se zastaví, stačí jen trochu couvnout a více se rozjet. Za chvíli pro něj schválně začnete vymýšlet i nesmyslně krkolomné cesty - a on to pořád zvládá.

Třída G je tím typem off-roadu, u kterého se začnete bát nejdřív vy a garantujeme vám, že to zpravidla bude daleko před skutečnými limity auta. Boční i podélné náklony jsou neuvěřitelné a brodivost také. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že voda přelívající se přes kapotu až k čelnímu sklu působí dost strašidelně. Géčko si ale se vším s přehledem poradí. Pak ho jen ovapkujete, vypustíte vodu zenvitř a je jako nové. Takovou míru absolutní sebejistoty jsem v autě už dlouho nezažil.

Mercedes-Benz G 350 d Professional je zkrátka profík jak má být. Zachovává původního ducha drsného a odolného G wagenu a přidává k němu citlivý šmrnc moderní doby. Nesmíte se nechat rozhodit příšerným rádiem nebo manuálními kličkami na stahování oken u auta za 2 miliony korun, protože jinak je tohle géčko úžasným strojem, který by jako služebák bez váhání brala polovina lidí na zeměkouli. Tipuju, že padesátky se určitě dožije.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama