Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

Pan nádherný. Mercedes-Benz E300 kupé

Poslední kupé od Mercedesu je jedním z automobilů, ve kterých okamžitě zapomenete na spěch okolního světa. Na jeho palubě se oddáte úchvatnému interiéru a necháte se konejšit obdivnými pohledy okolí. Všechno to zní jako dokonalá automobilová pohádka, jen kdyby ve vzduchu neviselo pár otazníků.
Vydáno: 05.09.2017
Mercedes-Benz E ve verzi Coupe je nádherné auto.
Mercedes-Benz E ve verzi Coupe je nádherné auto. Autor: archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Procházím si dlouhý seznam aut, která jsem doposud testoval, a přemýšlím, jestli jsem kdy řídil něco hezčího. Pominu-li sportovní a supersportovní odvětví, odpověď je zcela jasná. Mercedes-Benz E kupé v oslnivém béžovém laku s AMG paketem a na 20palcových ráfcích je vážně nejkrásnějším automobilem, za jehož volant jsem měl tu čest usednout.

Auto, do kterého se dá zamilovat

Jeho proporce jsou tak vyvážené, až se člověku tají dech. Kupé má oproti sedanu daleko zaoblenější linii střechy, a to i při pohledu zepředu. K nádherně tvarované kapotě s uhlazenými, ale velice výkonnými LED světlomety to perfektně sedí. Snad ani není možné, aby to tomuto vozu slušelo více – české zastoupení Mercedesu si za tuto specifikaci z hlediska estetiky zasluhuje jedničku s hvězdičkou.

Třeba v černém laku totiž ty dokonalé křivky s propracovanými linkami moc dobře nevyniknou. Ale takto navolené Éčko? Popravdě působí spíše jako designérův koncept, který omylem unikl na silnice, než jako sériově vyráběný vůz, který si smíte koupit. Už model S kupé se náramně povedl a C kupé se k němu obstojně přidalo. Éčko je ale zdaleka nejkrásnější, a to zejména díky zadním partiím, jež jsou mnohem méně rozložité. I podélné svítilny sem dokonale zapadají.

Zážitek z první třídy

Luxusní kupé už z venkovních dojmů spíše než automobil připomíná středomořskou jachtu, po usednutí do interiéru se ale navozený pocit promění v realitu. Najednou jste v úplně jiném světě, v němž jsou slova jako úspory či plasty považována za krajně nevhodná. Necháváte se hýčkat příkladným zpracováním s ukázkovou ergonomií, perfektními koženými sedadly, luxusním dřevem a infotainmentem, který minimálně prvních pár hodin působí, že je snad chytřejší než vy. Už jen samotné výdechy ventilace, které elegantní kupé odlišují od zbylých dvou variant třídy E, musely dát neskutečně moc práce. Jejich pohyb je velmi pevný, ale přitom tak hladký…

Testovaná specifikace rozhodně zaujme i barvami. Vedle syrově vyhlížejícího dřeva a béžové kůže je totiž svrchní část palubky i výplní dveří vyvedena v tmavě modrém odstínu, který minimalizuje odlesky v oknech. Modrá barva interiérům aut moc nesluší, tady jsme ale přece na palubě jachty, sem se bez debat hodí. Elegantní a vzdušný dojem podtrhuje absence B sloupků, kterou si E kupé (dříve pod označením CLK) drží již léta. Interiéru vážně není moc co vytknout a 64 barev ambientního podsvětlení, kterými je protkán celý interiér, můžete vnímat jako pomyslnou třešničku na dortu.

Miluje hladké silnice

Dokud jedete po krásné silnici, užíváte si doslova všechno. Přesné a strmé řízení, čitelnost podvozku, ledový klid Mercedesu při průjezdu zatáčkami a dokonce i fenomenální brzdy, kterými se 17 metráků těžké kupé opírá do silnice takovým způsobem, že by mu leckterý sporťák mohl závidět. Éčko se při prudším brzdění jakoby rozkročí, čímž se zvýší jak přilnavost předních kol, tak chuť celého kolosu zatáčet. Za jeho volantem se proto rozhodně necítíte jako kormidelník, ale jako kapitán velmi schopného sportovně luxusního člunu.

Ve zbylých ohledech už se sice pan Nádherný sportovně neprojevuje, konstruktéři Mercedesu však do DNA kupé přece jen chtěli zakódovat vlastnosti, kterými bude více apelovat na řidičovy smysly. Vůz má proto tužší podvozek, který jde ruku v ruce s exteriérovým paketem AMG, a projev jeho motoru je hlasitější. Na hladkých cestách nicméně pořád jde o typický Mercedes, jen s lehkým nádechem gétéčkové tuhosti. Tiché kupé sebevědomě pluje krajinou a nechává vyniknout všechny své přednosti v čele s nízkým valivým odporem a zanedbatelným odporem vzduchu. Devítistupňová převodovka dělá svou práci znamenitě a o motoru při klidné jízdě ani nevíte.

Vzduchový podvozek? Nutnost!

Pak ale přijdou na řadu obyčejné silnice, kterých je u nás jasná většina, a je zle. Vůz o 20palcové ráfky najednou zakopává a podvědomě vás drží v nepříjemné ostražitosti, abyste náhodou nevzali nějakou díru. Přejezd propadlého kanálu ve městě, nedej bože ostrého výtluku, totiž na palubě nechcete zažít dvakrát. Taková je to rána. Osobně jsem za volantem nové třídy E v různých provedeních strávil několik tisíc kilometrů, a když víte, jak uvolněně funguje se vzduchovým podvozkem a na menších kolech, je člověku v nádherném kupé rázem smutno.

Tohoto problému se ale můžete zbavit, a to třemi způsoby – buďto se odstěhovat za lepšími silnicemi, nebo chtít menší kola, se kterými ale E kupé nebude tak krásné, anebo sáhnout o 60 464 korun hlouběji do peněženky a objednat si podvozek se vzduchovým odpružením Air Body Control. Ano, C je správně! Ani tato volba ale neřeší všechno a kromě podvozku zbývá dořešit ještě jednu zásadní otázku.

Mercedes-Benz třídy E kupé. Nejkrásnější auto na silnici?
Mercedes-Benz třídy E kupé. Nejkrásnější auto na silnici?

Stačí čtyřválcové srdce?

Samotné označení E300 vypadá plnotučně a papírový výkon 180 kW spolu s 370 Nm v širokém pásmu od 1400 do 4000 otáček rovněž není k zahození. Hyperaktivní projev dvoulitrového čtyřválce se ale k tak elegantnímu vozu nehodí. Slibovaných 240 koní byste mu navíc nejspíš nehádali. Vůz si samozřejmě můžete přenastavit do nejsportovnějšího režimu, vypnout kontrolu trakce a snažit se pomocí manuálního řazení pod volantem (mimochodem se skvělou odezvou) vyždímat motor do maxima. Dočkáte se pak ale plivání do výfuků, jako byste seděli v malém Áčku se sportovním výfukem, hlasitého čtyřválcového zvuku a rychlosti, která ač není zanedbatelná, výsledné spotřebě benzínu nad 15 litry neodpovídá.

Tím nechci tvrdit, že je E300 kupé pomalé. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy mluví jasně. Ale když víte, jak famózně jezdí šestiválcové provedení E400 4Matic, působí testovaný kus jen jako chudý příbuzný. A jsme zase u toho. Ano, E300 stojí o tučných 235 950 korun méně, Éčko mne ale znovu přesvědčuje, že je přesně tím typem vozu, u kterého se šetřit nevyplácí. Pro klidnou jízdu s dvoulitrovým čtyřválcem vám postačí i E200 kupé, které má 184 koní. Mezistupeň v podobě E300 si z obou světů vzal jen něco a výsledný mix čtyřválcového projevu a šestiválcové spotřeby prostě není oslňující.

Správná výbava je základ

Testovaný Mercedes-Benz E300 kupé je bezpochyby jedním z nejkrásnějších vozů na trhu. Příplatkový AMG paket a 20palcová kola mu dodávají snad až nelegální dávku šarmu, která je podtržena mimořádně působivým interiérem. Vůz při jízdě potěší i odhlučněním, stoicky klidnou karoserií a fantastickou aurou, kterou dýchá na posádku i své okolí. Už se také neřídí jako parník – má přesné a strmé řízení s příjemně tuhým posilovačem, výborné brzdy a velmi dobře naladěný podvozek někde mezi komfortem a dynamicky pojatou tuhostí.

Problém však nastává, když se podíváte na horší silnice, a hned dvojitým potížím budete čelit v případě, že po takových cestách pojedete svižně. Do našich podmínek je zkrátka nezbytné objednat si vedle 20palcových kol i vzduchové odpružení. A těm, kteří se rádi svezou, bych také doporučil zainvestovat do plnotučného šestiválce. Když na to totiž máte, umí být nové E kupé nádherným vozem bez chybiček.

Článek je zařazen v: Mercedes-Benz E300 Coupe , Mercedes-Benz Coupe , Mercedes-Benz E , Mercedes Coupe , E Coupe , E300 , Mercedes E300 , Mercedes-Benz E300 , Mercedes , elegantní kupé , test Mercedesu , test nového Mercedesu , test nového Mercedesu kupé , test nového E Coupe , E300 Coupe , E400 Coupe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama