Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

Nejrychlejší Octavia. Má smysl připlácet za RS 245?

Stojí o desetinu lepší zrychlení na stovku a patnáct koní navrch Octavie RS 245 za příplatek 75 tisíc? Záleží, co od ní chcete. Silnější ereso ve skutečnosti nabízí daleko víc změn, které z něj dělají docela jiné auto.
Vydáno: 27.08.2017
Škoda Octavia RS 245 jako bílý kombík.
Škoda Octavia RS 245 jako bílý kombík. Autor: archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to vlastně stejné jako před faceliftem. K „obyčejné“ Octavii RS škodovka opět nabízí ostřejší kousek s vyšším výkonem, elektronicky regulovaným samosvorným diferenciálem VAQ na přední nápravě a pár dalšími vylešeními. Cílem nebylo stvořit okruhový závoďák, ale spíše při zachování neomezené každodenní použitelnosti a snadné obsluhy nabídnout rychlejší reakce, více kontroly a pochopitelně intenzivnější zátah motoru. Octavie RS je svou snadno dostupnou rychlostí pověstná a verze RS 245 ji posouvá ještě dále.

Kromě vyššího výkonu nabízí RS 245 především upravený, o 15 milimetrů snížený podvozek se zvětšenými odklony kol a tudíž daleko vyšší přilnavostí především v rychlých zatáčkách. Pod standardně dodávanými 19” koly najdete také větší brzdy. Aby se to celé odlišilo i na pohled, je standardní výbavou paket černých doplňků karoserie čítající rámeček masky, zrcátka, zadní spoiler nebo koncovky výfuku. Stejně jako dříve u RS 230, i nyní je logo vRS v masce větší než v ostatních verzích a malé „v“ má černou barvu.

Prohlédněte si novou Škodu Octavii RS 245 v pohybu
Prohlédněte si novou Škodu Octavii RS 245 v pohybu

O čísla nejde

Patnáctikoňový nárůst výkonu vlastně ani moc nepoznáte (podívejte se na video, jak RS 245 zrychluje), ale projev motoru se i tak dost liší. Výborná zpráva je, že vyšší výkon není dán pouze jednoduchou úpravou softwaru, ale daleko komplexnejšími úpravami. Motor má upravené pohyblivé vnitřnosti, vstřikování a jiné je i turbo. Když se to spojí s úplně novou lehčí sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která má o jeden převodový stupeň víc, je změna jasně patrná. Ve sportovním režimu je motor říznější, lehčeji se vytáčí a má celkově hutnější projev. Nový sportovní výfuk zní báječně a není tolik závislý na pomoci reproduktorů.

Jistější podvozek a lepší motor ale nejsou nejdůležitější změnou RS 245. Tou je bezpochyby samosvorný diferenciál. Jeho účinek jasně cítíte tak, že RS pod plynem na výjezdu ze zatáčky jakoby přitlačí příd k silnici a daleko přesněji sleduje úhel natočení volantu. Přední náprava dokáže přenést znatelně více síly motoru na silnici a dříve vás vypálit ze zatáčky. Je to velmi příjemné, protože výkon najednou neutíká protáčejícím se vnitřním kolem, ale efektivně se mění v rychlost.

Víc než jen rychlá Octavia

I když svornost ovládá elektronika, předností Octavie RS 245 je její jemné naladění, které působí v normálním režimu velmi přirozeně. V režimu Sport pak přichází svornost možná až příliš agresivně a projev auta není tak plynulý. Tato charakteristika se ale hodí při jízdě na okruhu, kdy přesně víte, co bude následovat, a můžete proto práci s plynem přizpůsobit agresivitě diferenciálu. V zatáčkách si s RS 245 můžete krásně hrát, protože pohyby karoserie máte dokonale pod kontrolou. Se stabilizací ve sportovním režimu se záď umí v nájezdu pěkně sklouznout, čímž se Octavia nastaví směrem k výjezdu. Pak stačí jen dupnout na plyn a nechat diferenciál dělat svou práci.

S tímhle autem už se opravdu docela hezky svezete. Nečekejte zatáčkového specialistu, jakým je třeba Honda Civic Type R, ani agresivitu Focusu RS nebo Méganu R.S. Octavia RS 245 je celkově měkčí a v reakcích na volant není tak ostrá. Důležité ale je, že jako celek to všechno skvěle ladí dohromady, a to včetně neoddiskutovatelné praktičnosti karoserie. Jistě, Leon Cupra je rychlejší, ale Octavia je prostě lépe postavená a sladěná.

Takže, stojí ty peníze navíc za to? Za nás roznodně ano, protože RS 245 není jen nejrychlejší Octavia všech dob, ale také rozhodně to nejlepší RS vůbec. Chcete-li se o současné generaci Octavie RS dozvědět víc, přečtěte si náš exkluzivní test s pěkně ostrým videem.

Článek je zařazen v: Škoda Octavia RS 245 , test Octavia RS , nová Škoda Octavia RS , Octavia facelift , zrychlení Škoda Octavia RS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama