Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

Nečekaně originální. První svezení s Range Roverem Velar

Taky jste si mysleli, že další Range Rover už se do nabídky téhle britské značky nevejde? Já ano, a proto mě Velar hodně překvapil. Poté, co jsem za jeho volantem najezdil skoro čtyři sta kilometrů na norských silnicích, ale musím říct, že mě tohle auto hrozně baví. A není to jen menší verze aut, která už známe
Vydáno: 31.07.2017
Range Rover Velar je mimořádně pohodlné a výjimečné auto.
Range Rover Velar je mimořádně pohodlné a výjimečné auto. Autor: Range Rover
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Velar bylo označení prvního prototypu budoucího Range Roveru z pozdních šedesátých let. Slovo Velar je odvozené od latinského slovesa velare, které znamená skrýt. Přeneseně tedy tajný. A tajný byl i vývoj aktuálního modelu Velar, který se poněkud překvapivě objevil bez varování na letošním autosalonu v Ženevě. Stačí se na něj podívat a je jasné, že tohle je zvláštní druh off-roadu. Je extrémně uhlazený. Tento dojem způsobuje nejen samotný design s jednoduchými liniemi, fantastickými dozadu protaženými proporcemi a od těla karoserie oddělenou střechou, ale také různé detaily. Mezi ně patří třeba zajížděcí kliky dveří.

Ona uhlazenost ale pokračuje i uvnitř. Posadíte se na vysoko umístěná sedadla a překvapí vás hladkost a jednoduchost interiéru. Všude je senzační kombinace kůže, dřeva a skla. Jakmile nastartujete, rozzáří se přístroje za volantem, napřímí se centrální displej a rozsvítí se další obrazovka integrovaná do středového panelu. Oba tyhle displeje si mezi sebou vyměňují informace a celé to funguje docela dobře. Nastavování terénních systémů a klimatizace je velmi jednoduché. Dovedu si ale představit, že další generace takto řešeného systému budou komplexnější a ještě více propojené.

Nový Range Rover Velar ve skutečném světě
Nový Range Rover Velar ve skutečném světě

Víc než nafouknutý F-Pace

Abyste Velar pochopili, měli byste vědět, že jeho technickým základem není ani ocelový Evoque, ani velké hliníkové modely Range Roveru, ale taktéž hliníkový Jaguar F-Pace. Velar je mohutnější, větší a samozřejmě není tak sportovní. Má také vzduchové odpružení, které zlepšuje komfort a současně dokáže zvýšit i světlou výšku - až na čtvrt metru. Jízda s Velarem je proto extrémně pohodlná. Nezáleží na tom, po jaké silnici zrovna jedete, Velar je prostě superpohodlné auto, které se nenuceně pohupuje a izoluje vás od povrchu pod koly.

Přitom to ale není gumové pohupování, které vás odděluje od řízení. Když karoserii dáte v zatáčkách trochu času, budete překvapeni, jak skvěle se tohle auto řídí a jak ho cítíte „pod zadkem“. To se nejvíce projevilo na desetikilometrové šotolinové cestě. Na brzdách si tohle auto snadno „nahrbíte“, a když dáte pokyn sladěným pohybem volantu a plynového pedálu, karoserie se zhoupne, zadní kola se mírně odsadí a vy si užíváte fantastickou akceleraci. Samozřejmě nejde o žádné velké driftování, ale spíše příjemně dravou jízdu, při níž máte pocit, že auto opravdu řídíte. A to se u takto velkých a pohodlných SUV často nevidí. Samozřejmostí je potom tradiční jemnost a obratnost, s níž můžete Range Rovery ovládat v terénu.

Vlastní osobnost

Range Rover Velar je hodně výjimečné auto. Má zatraceně přitažlivý styl, který se dokonale hodí do center moderních měst. Dobré je, že i když je menší než Range Rover Sport, nemáte pocit, že by byl oproti němu méněcenný. Má prostě jiný charakter a díky větší kompaktnosti je pro jízdu po městě rozhodně příjemnější. Také terénními schopnostmi se větším sourozencům, i když nemá redukci, takřka vyrovná. Samozřejmě, že to není levné auto - jeho cena začíná na 1 653 223 Kč. Velar tak, stejně jako ostatní Range Rovery, není pro každého. Je to ale senzační stylový stroj, za jehož volantem si budete připadat hodně speciálně.

Z mých dosavadních zkušeností se k Velaru skvěle hodí některý ze třílitrových šestiválců: P380 o výkonu 380 koní, případně D300 o síle 300 koní. K dispozici jsou nicméně také dvoulitrové čtyřválce P250, P300, D180 a D240. Všechny verze jsou vybaveny osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol.

Článek je zařazen v: Range Rover Velar , luxusní SUV , luxusní offroad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama