Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

MERCEDES-AMG GLA 45 – S REKORDNÍM VÝKONEM!

Modernizovaný špičkový typ 45 z konstrukční kuchyně AMG je nyní k dispozici pro několik modelů kompaktní řady...
Aktualizováno: 13.06.2018
MERCEDES-AMG GLA 45 – S REKORDNÍM VÝKONEM!
MERCEDES-AMG GLA 45 – S REKORDNÍM VÝKONEM! Autor: Tom Hyan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AMG GLA 45 – na silnici i okruhy

Nejprve jsme vyzkoušeli špičkové provedení třídy A třetí generace (W176), známé jako Mercedes-AMG A 45 4Matic, na závodním okruhu Lausitzring u Drážďan, a to ještě dříve, než bylo oznámena jeho přeměna na DEKRA Technology Center. Nový majitel však nakonec pod vedením Volkera Noeska rozhodl o pokračujícím využití i pro veřejnost, a tak kromě zkoušek automatizovaných systémů řízení a dalšího programu DEKRA zůstává trať nadále otevřena nejen závodům (letos DTM, německý rallykros DRX a ADMV Classic Cup), ale i tréninkovým jízdám a motoristickým slavnostem (Fast Car Festival). Testovací jízdy tedy mohou pokračovat.

Za volantem AMG A 45 jsme se přesvědčili v extrémních podmínkách, že jízdní vlastnosti vlka v rouše beránčím jsou opravu obdivuhodné, zejména vzhledem k výchozímu typu s předním pohonem; nedotáčivost účinně eliminuje nový mechanický samosvorný diferenciál na přední nápravě (s příplatkovou AMG Dynamic Plus Package); točivý moment na přední a zadní kola rozděluje podle potřeby mezinápravová vícelamelová spojka ve skříni zadního diferenciálu. Výsledek je úžasný, vůz je zcela neutrální, ochotně sleduje pokyny od volantu, a to jsme zdaleka nedosáhli umění Bernda Schneidera a Jana Seyffartha, dvou instruktorů AMG Driving Academy s bohatými závodnickými zkušenostmi! Přesto byla jízda pro silničním okruhu uprostřed oválu Lausitzringu velkým zážitkem; navzdory vysokému výkonu je vůz vhodný i pro běžnou jízdu po normálních silnicích, což jsme vyzkoušeli v okolí Drážďan. Proti o dva roky starší původní verzi jde o výrazný krok vpřed...

AMG GLA 45 – také do crossoveru

Podobné vlastnosti má spřízněný crossover AMG GLA 45 4Matic, jenž jsme krátce okusili na domácích silnicích. Konstrukčně je téměř shodný, a pokud nejste Bernd Schneider, tak mírně vyšší polohu těžiště nepocítíte, největší změnou A-Klasse proti GLA-Klasse je totiž vnější výška narostlá o 61 mm, z čehož těží zejména cestující na zadních sedadlech. Délka byla prodloužena jen vzadu, rozvor 2699 mm i přední převis 913 mm zůstávají shodné; zadní převis narostl ze 687 na 812 mm, takže se zvětšil objem zavazadlového prostoru.

V případě AMG však o to vůbec nejde, rozhodující jsou výkon a jízdní vlastnosti. Vůz má upravenou aerodynamiku se spoilery a difuzory, příslušně je naladěn podvozek, jenž může být vylepšen paketem Dynamic Plus a doplňky AMG Ride Control (volitelná tuhost odpružení s aktivními tlumiči). AMG Dynamic Select, známý ze špičkových typů AMG GT a C 63 AMG, umožňuje volbu čtyř programů jízdy; s Dynamic Plus dostanete nejen zmíněný samosvorný diferenciál vpředu, ale také pátý režim Race. Při jeho zapnutí pracuje motor a samočinná převodovka (s možností manuálního řazení páčkami pod volantem) ještě rychleji než v programu Sport Plus, přičemž stabilizace ESP přejde do Sports Handling Mode, jenž dovoluje driftování se značným vybočením zádě. Samozřejmě, funkce ECO Stop/Start a sailing (jízda setrvačností s odpojením motoru) se v tomto programu neaktivují. Další z pěti programů jsou Comfort (s aktivací zmíněných šetřících funkcí), Sport, ostřejší Sport Plus a rovněž Individual, v němž můžete jednotlivé části systému nastavit podle své nálady a potřeby. Soustava pohonu všech kol 4Matic plynule rozděluje točivý moment vpředu/vzadu od 100/0 do 50/50 %; stabilizace ESP je třístupňová se zásahem dle zvoleného programu jízdy.

AMG GLA 45 – unikátní čtyřválec!

Samostatnou kapitolou je čtyřválec 2.0 Turbo, ručně vyrobený podle filozofie AMG One Man – One Engine (jeho tvůrce, v našem případě Sylvio Müllera, prozrazuje štítek na motoru), nejvýkonnější ve třídě 1,8 – 2,0 litru, v níž třikrát získal ocenění World Engine of the Year 2014 až 2016 , a to zejména za rekordní hodnotu měrného výkonu 180 koní na litr objemu, v modernizovaném provedení dokonce dále zvýšenou na 190 koní! Vychází ze sériového čtyřválce M270 s přímým vstřikováním BlueDirect, upraveného u AMG-Motorenbau jako typ M133 na téměř dvojnásobný výkon! Motor má jiné časování ventilů, upravené přeplňování a další zlepšení, které po dvou letech od uvedení zvýšily výkon ze 381 koní při shodných otáčkách 6000 min-1 a točivý moment ze 450 na 475 N.m při identickém rozsahu otáček 2250 až 5000 za minutu. Hodnota zrychlení na stovku činí jen 4,4 sekundy, normovaná spotřeba paliva EU 7,4 l/100 km (jezdili jsme za dest!) a největší rychlost 250 km/h. Pozoruhodné je, že motor vyhovuje bez problémů jak běžnému pojíždění po městě, tak ostré jízdě na okruhu, zmíněné programy AMG Dynamic Select optimalizují funkci i pro tak odlišné podmínky.

Cena odpovídá kvalitě, nicméně za 1,5 milionu (A 45 za 1,3 milionu Kč) je to v jistém pohledu value for money, protože podobné jízdní zážitky nabízejí jen vozy o hodně dražší. S novou A-Klasse čtvrté generace (W177) přijede nejen ještě silnější A 45 (S), ale také přístupnější A 35 s výkonem 306 koní.

AMG Driving Academy + Mercedes-AMG GLA 45 4Matic
AMG Driving Academy + Mercedes-AMG GLA 45 4Matic

Autor testu: Tom Hyan

Testovali jsme
Článek je zařazen v: Mercedes-AMG , A-Klasse , GLA-Klasse , Lausitzring , AMG , GLA , AMG GLA 45 , autosalón , Autosalon TV Prima , Tom Hyan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama