Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy

Ještě lepší, než čekáte. Nový Golf GTI

Ve světě automobilů existuje jen pár adeptů, kteří vám život ulehčí tak jako Golf GTI. V jeho DNA je totiž skryta geniální kombinace vlastností a letošní facelift jde znovu o kousek dál. Poslední GTI je kupříkladu pohodlnější, a kromě toho přijíždí s ještě silnějším motorem. Co dalšího se změnilo?
Vydáno: 24.08.2017
Volkswagen Golf GTI
Volkswagen Golf GTI Autor: Martin Sznapka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V principu nic. A právě proto jsem se na GTI znovu tak těšil. Jeho osobnost je už mnoho let stejná a bez ohledu na nové displeje, vylepšené kamery a spoustu dalších hraček moderního světa je to pořád ten známý Golf GTI. Najednou ten svět není jen o honbě za výkonem. Rozumných 230 koní v relativně lehkém (1289 kg) a hlavně promyšleném hatchbacku totiž dokáže i výkonnými auty zmlsaného člověka nadchnout tak, že by si ho snad i koupil.

Po většinu času je to pořád jen obyčejný Golf, byť s červeným proužkem v masce a světlech, s hezčími nárazníky, většími koly a samozřejmě dvojicí zvučných výfuků. Vyložte ale kolegy z práce a okolo oběda zavítejte místo do oblíbeného podniku na prázdné okresky v okolí Berouna. Garantuji vám, že i když se tenhle oběd sakra prodraží a nejspíš přijedete i pěkně hladoví, budete se bavit! Lidé ve Volkswagenu si totiž u běžné verze GTI bez mechanického samosvoru dali v rámci modernizace pořádnou práci na tom, aby v sobě dokázalo probudit život. Čím toho docílili?

Nejde jen o 10 koní navíc

Ano, posílený motor na úroveň předchozího provedení Performance na to má určitě pozitivní vliv (disponuje hodnotami 230 koní a 350 Nm), ten by však sám o sobě nestačil. Největší změnou totiž je, že GTIčku se dnes už chce zatáčet i bez samosvoru. A přestože je investice 53 000 Kč do silnější verze s mechanickým řešením na přední nápravě opodstatněná, většina řidičů ji nebude muset podstupovat. Volkswagen totiž kompletně přepracoval systém XDS, který při jízdě pod plynem přibrzďuje vnitřní kola. A rozdíl je oproti „ucukanému“ GTI před modernizací cítit.

Elektronika při utaženějších obloucích netahá tolik za brzdy a do jízdy promlouvá jen velmi nepatrnými korekcemi, které pozná pouze zkušenější řidič. S trochou nadsázky se proto dá říct, že s novým Golfem GTI bude rychlý i žák autoškoly - teď už ho v GTI totiž nic nevystraší. Dříve to zvládal alespoň hyperaktivní systém XDS.

Necitlivé přibrzďování kol však trápilo nejen nezkušené řidiče, ale také brzdové destičky. I z toho důvodu jsou zásahy v modernizovaném Golfu daleko preciznější a jemnější. Absence samosvorného diferenciálu je tak nejvíce cítit především ve volantu, ze kterého nemáte tak ostrý pocit. Ten elektronika vykouzlit neumí. Řízení s proměnlivým účinkem ale není špatné. Překvapuje strmostí, která připomíná rychlé vozy Audi, a není ani necitlivé. Jen bych Golfu vytkl příliš tuhý posilovač řízení - tady vaše manželka určitě zpozorní, až se jí budete snažit namluvit, že tohle auto vlastně není zas tak rychlé.

Hlavně manuál

Zbytek je ale ódou na radost. Kompaktní rozměry, skvělý výhled skrz velká okna, perfektní posed za dobře tvarovaným volantem a oldschoolové sedačky s károvanými potahy a skvělým bočním vedením. Lze si snad na každý den přát něco víc? Golf GTI jsme navíc dostali s manuální převodovkou, která již tradičně patří k nejlepším. Volkswagen Golf sedmé generace a nyní i ve verzi sedm-a-půl po modernizaci má sice delší řadicí páku, jednotlivé změny převodových stupňů i chod v kulise jsou ale ukázkové. Přesné, ale přitom jemné a krátké. I přes dvouspojkovou převodovku DSG v nabídce, to do GTI chce manuál!

Upřímně, největším překvapením však nebyly agilní schopnosti vozu. Od GTI nikdo nečeká, že pojede pomalu. Ačkoliv to, jak si inženýři pohráli s nastavením systému XDS, nesmírně  kvituji. Ovšem lidé, kteří vyvíjeli inovace na podvozku nového Golfu, museli být géniové. Psal jsem to již v nedávném testu Golfu s novým motorem 1.5 TSI Evo, u GTI jsem ale nic podobného nečekal. To auto je neuvěřitelně pohodlné!

Jízda bez kompromisů

S adaptivními tlumiči DCC vás GTI na svůj rošťácký charakter nechá v mžiku zapomenout a po silnici se pohybuje až neskutečně dospěle. Snad jako sedan vyšší střední třídy z doby před pěti lety. Tiše, plavně, měkce, ale zároveň nehoupavě a přesně tak, abyste si za volantem maximálně odpočinuli. Možná to tedy bude znít jako léta otřepané klišé, ale Golf GTI je za mě i v roce 2017 stále tím nejlepším rychlým hatchbackem. Najdou se auta rychlejší, divočejší a zábavnější, ale žádné nenabízí lepší celek.

Vytknout mu mohu leda tak příliš tuhé řízení a neustále se špinící středový displej. Jinak se ale jeho jízdní vyspělosti žádný z konkurentů nevyrovná. Vyšším výkonem svého hot-hatche jste totiž byli odjakživa nějak omezeni. Ať už na pohodlí, tuhou spojkou nebo příliš strmým řízení s malým rejdem, ve kterém je přeborníkem Focus ST. GTI vás ale ničím podobným zatěžovat nehodlá a jako bonus přidává jeden z nejpromyšlenějších celků v podobě Golfu. A právě proto je jedničkou, přestože nenabídne tolik emocí třeba jako zmíněný Focus ST.

Článek je zařazen v: Volkswagen , VW , Volkswagen Golf , Volkswagen Golf GTI , golf , Golf GTI , GTI Performance , GTI 2018 , nové GTI , nový Golf , nový Golf GTI , test Golf GTI , Golf GTI v testu , nový Golf GTI 230
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama