Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Testy ojetin

Rodinné dědictví. Podívejte se, jak jezdí Škoda 120 L

Nastupující generace mladých řidičů nejspíš už ani netuší, jak vlastně vypadala klasická stodvacítka. Tyto stroje ze silnic skoro vymizely a nalézt dnes pěkný kus znamená pořádně sáhnout do kapsy. Pojďte se s jednou takovou svézt a připomeňte si dávno minulá léta...
Vydáno: 23.11.2017
ŠKODA 120 L 1

V posledních letech se staré vozy Škoda začaly pořádně zhodnocovat. A nejenom ty s motorem za zadní nápravou. Na ceně stoupá také Favorit, který byl ještě před nedávnem k mání za pár stovek, přičemž za 5 000 korun už jste koupili vyloženého krasavce. Dnes už stojí mnohonásobně více a s vozem Škoda 120 L je to logicky ještě horší. Pěkný kus vás vyjde na více než 50 000 korun, a když chcete něco vysloveně speciálního, o penězích se raději nemá cenu bavit.

Přesto se auta našeho mládí stále dají najít a při jízdě s takovou klasickou „škodárnou“ pak na vás dýchne hezká řádka vzpomínek. Samozřejmě postupem času člověk spoustu věcí zapomene a už se mu ani nevybaví, jak v každém druhém kopci vařil, jak ho štvalo, že pod přední kapotu v podstatě nic nedá, nebo jak moc tohle auto vlastně žere. Vždyť má jen čtyři kvalty, takže jet o víkendu na chalupu znamenalo výlet na půl dne, ze kterého vás přinejmenším bolela hlava.

Svezení vs. každodenní realita

Při podobných nostalgických svezeních jsme obvykle svědky nadšených úsměvů a nezměrné radosti. Ale přiznejme si, den co den by s vozem Škoda 120 L asi nikdo jezdit nechtěl. Není bezpečný, rozhodně není úsporný a život s ním kvůli koncepci motoru za zadní nápravou nebývá právě nejlehčí. Když totiž chcete jet rychleji, chce to hodně cviku, více jemnosti v nájezdech do zatáček a hlavně pořádnou dávku odvahy. Ukroutit předními koly kinetickou energii motoru na druhém konci auta zkrátka není nic pro slečinky a ani dobří řidiči to s rozparáděnou „stodvácou“ nemají lehké.

Rovněž se říká, že dnešní auta vyměkla. Ale opravdu si to po svezení se 120 L může někdo myslet? Lehké řízení Škody, která má sotva 900 kil, se ani náhodou nedá srovnat s dnešní Fabií, novým Rapidem či s Octavií. Je sice citlivější, ale tím všechna pozitiva končí. A stejné je to s brzdami, citlivostí auta nebo s celkovou tuhostí. A tak bychom mohli pokračovat prakticky do nekonečna.

Nač ta nostalgie?

Jistě, v přeplňovaném autě se člověk necítí tak mechanicky. Ale odezva na plyn je i u zachovalé stodvacítky s kompletně udělaným motorem ve srovnání s moderním turbomotorem jako krájení brambor dřevěným klackem oproti kuchyňskému noži. Pokud se tedy ptáte, zda se automobilový průmysl vydal tím správným směrem, pak je odpověď zcela jasná. Škoda 120 L se ani náhodou nedá poměřovat s dnešním průměrem a považovat ji za jakousi modlu je naprosto zcestné. Přesto ji milujeme.

Navždy zůstane v našich srdcích, a pokud nalezneme krásný kus jako je tento, velmi rádi se projedeme. Na svoji dobu to bylo vážně skvělé auto. Jenomže časy již pokročily, a když na chvilku zavzpomínáte a nebudete si namlouvat, že dřívější auta byla lepší, zjístíte, že lépe než v současnosti jsme se nikdy neměli.

Reklama
Článek je zařazen v: ŠKODA 120 L, ŠKODA 120, svezení ŠKODA 120 L, svezení se škodovkou, video ŠKODA 120 L, historická ŠKODA, historický automobil, veterán ŠKODA, škoda veterán, škoda veterán 120 L, veterán ŠKODA 120, automobiloví veterání
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama