Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Testy ojetin

Pětiletý Mercedes-Benz E220. Tady už se šetřilo

Nacházíme se v roce 2012 a doba, kdy Mercedesy ztělesňovaly neotřesitelné spojení kvality a luxusu, nenávratně zmizela. Třída E generace W212 je samozřejmě stále poctivé, pohodlné a velmi klidné auto. Má ovšem nedostatky, které byly Mercedesům do té doby cizí. Vyplatí se nad ním uvažovat jako nad ojetinou?
Vydáno: 10.11.2017
Mercedes-Benz E 220 CDI jízda 11

Pokud chcete zachovalý Mercedes W212, připravte si minimálně 350 000 Kč. Je ale lepší si ještě pár desítek tisíc připlatit a mít radost z toho, že vše proběhlo bez starostí a vůz neskrýval mnoho poruch. Jakmile si však budete vymýšlet a vysníte si „éčko se vším všudy“, jste na rovném půl milionu. A to už nejsou malé peníze. Co za ně dostanete?

Kapka nervozity

V úvodu naznačuji, že generace W212 už není tím, čím třída E v minulosti bývala. Pokud jste ale v Mercedesu nikdy nejezdili, nebudete si připadat ochuzeni. V přímém srovnání s masařkami předchozích dvou generací auto sice neohromí, oproti stejně staré konkurenci jde ale stále o jedno z nejlepších svezení. Jen z projevu cítíte kapku nervozity, která tam dříve nebyla.

Vnější design testovaného modelu není složitý. Mercedes potřeboval novější éčko výrazně odlišit od předchůdce, a tak v designu sáhl k hranám. Ty se vám mohou a nemusejí líbit, pravdou ale je, že vůz díky nim stárne daleko pomaleji a ve výbavě Avantgarde s hvězdou na kapotě a decentními zdobnými prvky v předním nárazníku působí velmi elegantně. O to více v černé barvě. Ovšem i na ní už se projevuje fakt, že Mercedes při vývoji šetřil. Zatímco dřívější černá barva byla keramická, takže jste ji jen sotva odřeli, testovaný vůz v průběhu necelých 170 tisíc kilometrů nasbíral škrábanců přehršel.

Jako ve velkém céčku

Zřetelný kámen úrazu se objevuje v interiéru. Ten sice není špatný, ale cítíte se tu jen v jako hodně zvětšeném Mercedesu třídy C, a to prostě nechcete. Palubní desce chybí noblesa, nádech něčeho víc, a i když kupříkladu výdechy ventilace lahodí oku svým chromovým povrchem, z interiéru vyzařuje chlad a nehostinnost, která Mercedesům kdykoliv v minulosti byla cizí. Ergonomie je samozřejmě perfektní a posed za rozměrným kormidlem na místě volantu rovněž, éčko ale nenaplňuje všechna očekávání, která v souvislosti s vyšší střední třídou visí ve vzduchu.

Další podpásovkou je motor. V našem případě jde totiž o vibrace milující čtyřválec s označením 220 CDI, který v mnohých okamžitě evokuje německý taxík. Jenomže co máte dělat, když chcete jezdit jako panský kočí, ale patříte k lidem, kteří musí každý den na šestou hodinu do práce, aby si mohli v šest večer odpíchnout konec? Servis mohutných šestiválců je zbytečně drahý a to samé platí o vzduchovém podvozku Airmatic.

Kouzlo umírněnosti

A tak před námi stojí nadprůměrně vybavený Mercedes s podprůměrným motorem a na obyčejných tlumičích. Když se však na moment zamyslíte, dojde vám, že lepší specifikaci do našich podmínek si vzhledem ke kvalitě silnic a celkové ekonomické situaci vlastně ani koupit nemůžete. Hranatý Mercedes už má totiž o poznání lépe naladěné tlumiče než je tomu u předchozích generací a rozdíl mezi vzduchem a běžným podvozek tedy není tak dramatický.

No a motor? Za studena přede vážně hrozně a kvůli převodovce 5G-Tronic o něm víte i na dálnici. Určitá rezonance nikdy nemizí a vždy vás bude doprovázet. Stačí ale pár dní a zvyknete si. A následně už tu jsou jen samá pozitiva. Dlouhodobá spotřeba okolo 7 litrů je na takový koráb velmi potěšující. A dynamika? Kamiony předjedete, pomalu jedoucí vozy rovněž a na dálnici díky nízkému aerodynamickému odporu bez problému provětráte i většinu SUV se štítkem V6. Samozřejmě, že k zábavě ještě hodně kilowattů schází, ale tento sedan je především dokonalým hltačem kilometrů, a když jej používáte podle doporučeného návodu, budete s jeho vlastnostmi spokojeni.

Důstojná alternativa

V opačném případě, když se budete pokoušet dolovat z Mercedesu maximum, se vám odvděčí lehkou přídí a poměrně čitelným podvozkem, který se při razantnější jízdě přestává houpat. Dál už je to ale spíše špatné. Pomalé řízení kladným vlastnostem při dynamické jízdě opravdu neprospívá a slabší brzdy fungují dobře jen několik prvních zašlápnutí. Chce to být zkrátka vyklidněným jezdcem.

A dostáváme se k poruchovosti, která je alfou a omegou při bazarové koupi. V průběhu textu jsem už naznačoval, že v případě E 220 CDI na obyčejném podvozku nemusí jít o žádnou finanční katastrofu. Dvě nejrizikovější věci totiž Mercedes s touto výbavou okamžitě smazává, a když mu odpustíte vyšší náročnost na brzdové obložení, občasné výlevy elektroniky včetně splašených čidel nebo poruchy LED denního svícení v předním nárazníku, koupíte si stroj, který stojí jako hůře vybavená Octavia, ale jezdí úplně jinak.

Osobně bych šel sice do starší generace, kde je více cítit autenticita a láska, se kterou ji v továrně sestavovali. Ale ani u generace W212 nemohu po více než 2000 společných kilometrech tvrdit, že by šlo o špatné auto. Mercedes v klasickém slova smyslu to možná není, pokud by ale pro vás znamenal první vstupenku do světa luxusu, neuděláte za zmiňované peníze špatně.

Reklama
Článek je zařazen v: Mercedes-Benz E 220 CDI, ojetý Mercedes, bazarový Mercedes, test ojetého Mercedesu, test Mercedesu z bazaru, Mercedes z bazaru, Mercedes E z bazaru, ojetý Mercedes E 220 CDI, ojetý Mercedes třídy E, Mercedes za půl milionu, ojetý Mercedes E 220, Mercedes W212, ojetý Mercedes W212
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama