Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Testy ojetin

Bazarový Ford Mondeo je spolehlivý „stěhovák“

Je ve stínu bestseleru Volkswagen Passat. Rival ze střední třídy Ford Mondeo se aktuálně prodává ve čtvrté generaci. Předcházející třetí vydržela v nabídce dlouhých osm let a dnes patří k zajímavému zboží na plochách autobazarů.
Aktualizováno: 27.12.2018
Ford Mondeo 3. generace 34
Ford Mondeo 3. generace 34 Autor: Autosalon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Autosalon.TV: Ford Mondeo
Autosalon.TV: Ford Mondeo

Jeho název vychází z latinského slova Mundus. (česky svět) První generace Mondea nahradila v nabídce Fordu v roce 1993 velmi úspěšnou Sierru, na kterou někteří příznivci modrého oválu do dneška vzpomínají s nostalgií. Líbivá zakulacená třetí generace Mondea se do prodeje dostala v létě roku 2007. A faceliftem prošla už za tři roky. Nejvýrazněji byl předělán interiér, změny se ale dotkly taky masky chladiče, nárazníku i předních a zadních světel. Vybírat se dalo ze čtyř úrovní výbavy: Ambiente, Trend, Titanium a luxusní Ghia.

Díky úspěšnému působení na trhu nakonec třetí Mondeo vydrželo ve výrobě až do roku 2015, kdy ho nahradil současný model. „Třetí generace Mondea na českém trhu zaujímá dlouhodobě třetí příčku, je to jedno z nejoblíbenějších ojetých aut. A to zásluhou velmi kvalitního zpracování, opravdu velkého vnitřního prostoru a zajímavých cen,“ shrnuje výhody vozu Pavel Foltýn z Auto ESA.

Ford Mondeo - Konec šestiválců

Podvozek třetí generace Mondea je výsledkem spolupráce Fordu s Volvem. Stejnou platformu využívaly modely Galaxy, S-Max i Volvo S80. Nový podvozek umožňoval použití pětiválcových motorů od Volva, které už předtím poháněly Focus ST a S-Max. Ford totiž opustil šestiválcové vidlicové motory. 

Nabídka benzínových i naftových agregátů i tak byla dostatečně bohatá. Zahrnovala objemy 1,6 až dva a půl litru. V roce 2008 přibyl nový dieselový motor 2,2 TDCi s výkonem 129 kilowatů. „Mezi nejžádanější motory v bazarech pro Mondeo jednoznačně patří diesel s objemem dva litry. A český zákazník, jako u většiny vozů, preferuje manuální převodovku,“ doplňuje Foltýn. Mimochodem právě naftové motory pro Mondeo pocházejí z dílny francouzského koncernu PSA Peugeot – Citroën. Zřídka v bazaru narazíte na benzínovou verzi 1,6 Ti-VCT známou spíš z Focusu. Kvůli slabému výkonu ji nedoporučujeme.

Ford Mondeo - Chybí čtyřkolka

Konkurenční nevýhodou v porovnání s Passatem je absence nabídky pohonu 4X4. I v tom má německý rival navrch. Co se týká spolehlivosti Mondea, je to celkem sázka na jistotu. Ovšem jen v případě ověřeného původu auta. „Závad u pravidelně a kvalitně servisovaných vozů Mondeo moc není. Je ale potřeba si dát pozor na to, jestli má konkrétní ojetina jasnou servisní historii. Jinak mohou vzniknout problémy s nefunkčním filtrem pevných částic, případně s neprůkazným počtem najetých kilometrů,“ upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Stejně jako všechny předchozí generace Mondea, je i třetí ve verzi kombi takovým malým stěhovákem s obrovským kufrem. Vysokou užitnou hodnotu zásluhou prostorného přístupu do zavazadelníku nabízí i varianta liftback. K dobru můžeme připočíst i bezpečnou robustní konstrukci a poměrně vysokou spolehlivost při dobrém zacházení.

Plusy:

  • Prostornost
  • Kvalitní robustní zpracování
  • Příznivá cena

Mínusy:

  • Absence verze 4x4
  • Slabá benzínová verze 1,6 Ti-VCT
  • Problémy s filtry pevných částic u špatně servisovaných aut

 

Autor testu: Honza Říha

Článek je zařazen v: ojetina , bazar , Ford , Mondeo , Stěhovák , kombi , Sierra , Kvalitní ojetina , filtr pevných částic , Videorecenze , Honza Říha , test ojetiny , Autosalon TV Prima , Camp David
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama