Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Retro

Poprvé přes 300 km/h

Konečně! Po elektromobilech a parostrojích zdolal další metu 300 km/h poprvé spalovací motor! A nikoli ledajaký! Rekordní Sunbeam 1000 HP poháněly dva letecké dvanáctiválce...
Vydáno: 20.01.2018
Sunbeam 1000 HP
Sunbeam 1000 HP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Boj o rychlostní rekord býval oblíbenou zábavou gentlemanů. Jména jako Ernest Eldridge, Kenelm Lee Guinness, Parry Thomas, Malcolm Campbell, Frank Lockhart, George Eyston, John Cobb nebo Henry Segrave se zapsala do historie zvyšování rekordní rychlosti zlatým písmem. Jejich nositelé se navíc těšili obrovskému zájmu veřejnosti.

Sunbeam a Bluebird...

Vedoucí úlohu ve zdolávání rekordů měli Britové, kteří zapojili vlastní automobilový průmysl. Zejména automobilka Sunbeam z Wolverhamptonu se pustila do rekordních vozů s velkým nasazením, ve dvacátých letech třikrát její typ 350 HP zdolal rekord, a to i poté, kdy jej slavný Malcolm Campbell proměnil na upravený Bluebird. Gentlemané bojovali na ostří nože, ale korektně. Když padla hranice 150 mil v hodině (tedy 241 km/h), zjevila se nová meta 200 mil v hodině (321,8 km/h). Nebylo to bez problémů. Parry Thomas zaplatil svou odvahu životem. Havaroval na pláži Pendine Sands ve Walesu po defektu hnací soustavy rekordního vozu. Jeho příznivci pohřbili Thomasův vůz na pláži a teprve po čtyřiceti letech byl exhumován, renovován a umístěn v malém muzeu přímo v Pendine Sands. Souboj Campbella se Segravem však pokračoval.

Sunbeam 1000 HP
Sunbeam 1000 HP

Segrave se nevzdává

Přestože dlouho vládl Malcolm Campbell, jeho největší soupeř major Henry Segrave nechal postavit rekordní dvoumotorový speciál, který z propagačních důvodů nazvali Sunbeam 1000 HP, přestože výkon motorů nedosahoval tisíc koní, ale jen kombinovaných 870 HP. Zavedl aerodynamickou karoserii se zakrytými koly, jeden letecký dvanáctiválec Sunbeam Matabele s objemem válců 22,4 l a výkonem 435 koní (320 kW) byl před řidičem, druhý za ním, propojeny hřídeli poháněly zadní kola řetězy přes třístupňovou převodovku. Celé monstrum vážilo přes tři tuny, bylo dlouhé sedm metrů a jeho konstruktéři Louis Coatalen a kapitán John S. Irving byli přesvědčení, že rychlost 300 km/h lehce překoná, potřebuje jen poněkud delší rozjezd. Dostatečně dlouhou dráhu našli v Daytoně. Dne 29. března 1927 tam přišlo třicet tisíc diváků a Henry Segrave je nezklamal. Zajel nový rekord 327,972 km/h, čímž poprvé padly třístovka i 200 mil v hodině!

Když rekord znovu překonali Malcolm Campbell a Američan Ray Keech, systematický Segrave objednal další speciál Golden Arrow od Irvinga a v Daytoně zajel v březnu 1929 nový rekord 372,342 km/h. Tentokrát s jedním leteckým třířadovým dvanáctiválcem Napier Lion W12 o objemu 24 litrů a výkonu 925 koní (680 kW). Oba rekordní vozy jsou dnes vystaveny v Národním automobilovém muzeu v jihoanglickém Beaulieu.

Autor textu: Tom Hyan

Článek je zařazen v: rekord , 300 km/h , Sunbeam 1000 HP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama