Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Zkontrolujte pneumatiky u svého vozu, než se vydáte do vánočního provozu

Pro mnoho řidičů představují Vánoce řidičsky rušné období. Než se vydáte na dlouhou cestu, jako první je zapotřebí zkontrolovat vaše pneumatiky.
Vydáno: 22.12.2017
Kontrola pneumatik
Kontrola pneumatik Autor: Nokian Tyres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vůz vybavený správnými pneumatikami zaručuje bezpečnou mobilitu i v kluzkých a náročných jízdních podmínkách. Proto by se řidiči měli ujistit, že jsou jejich pneumatiky v dobrém stavu a se spolehlivou přilnavostí.

Zimní pneumatiky potřebují více vzduchu

Vzduch v pneumatikách pozvolna uniká a je nutné ho pravidelně doplňovat. V zimě vyžaduje tlak huštění zvláštní pozornost. I když jsou pneumatiky nahuštěné na doporučený tlak, obecně se nejedná o vyšší hodnotu, která je doporučená pro zimní pneumatiky. 

„Teplotní výkyvy mění tlak vzduchu v pneumatikách. Pokles teploty o 10 stupňů sníží tlak v pneumatice přibližně o 0,1 baru. Proto v zimě doporučuji nahustit pneumatiky o 0,2 baru (20 kPa) více, než je doporučená hodnota tlaku vzduchu v pneumatikách pro dané vozidlo,“ říká Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky společnosti Nokian Tyres.

Doporučuje se kontrolovat tlak u studených pneumatik, protože jízdou zahřáté pneumatiky mají tlak vždy vyšší. Správný tlak huštění má významný vliv na ovladatelnost a opotřebení pneumatik. Podhuštěné pneumatiky jsou nebezpečné, protože mají delší brzdnou dráhu, jsou hůře ovladatelné a obecně jsou také náchylnější k poškození. Tlak vzduchu je nutné kontrolovat i u rezervního kola a udržovat jej na vyšší hodnotě než u pneumatik na nápravě, tlak vzduchu v pneumatikách má totiž v průběhu času tendenci klesat.

Kontrola nahuštění pneumatik
Kontrola nahuštění pneumatik
Nokian Tyres

Hloubka běhounu ukazuje na stav pneumatik

Pryž na pneumatikách zadní a přední nápravy se opotřebovává rozdílnou rychlostí. Rychlost opotřebení však můžete vyrovnat tím, že zaměníte jejich pozici na vozidle. Obvykle stačí prohodit pneumatiky z přední nápravy na zadní a naopak jednou za sezonu. V opačném případě se může sada vašich pneumatik opotřebovat nerovnoměrně. Rozdíl ve zbývající hloubce vzorku u pneumatik na různých nápravách by nikdy neměl přesáhnout 2 mm.

Opotřebení pneumatik zjistíte pomocí měření hloubky vzorku běhounu. Minimální hloubka je 4 milimetry, jakmile klesne pod tuto hodnotu a běhoun je zřetelně opotřebovaný, pneumatika ztrácí přilnavost. Pneumatiky bez vzorku kloužou a na rozbředlém sněhu dostanou vozidlo rychleji do smyku, protože nemají možnost odvádět sněhovou břečku z kontaktní plochy. To samé platí i pro aquaplaning.

Indikátor opotřebení pneu
Indikátor opotřebení pneu
Nokian Tyres

Hloubku vzorku na běhounu si můžete snadno změřit, například pomocí mince nebo zápalky. U moderních pneumatik můžete zbývající hloubku vzorku vidět i bez jejího měření. Například Indikátor jízdní bezpečnosti (DSI) patentovaný společností Nokian Tyres ukazuje ve středové části pneumatiky zbývající hloubku v milimetrech. Kromě řady číslic může mít pneumatika také symbol sněhové vločky. V okamžiku, kdy tento symbol zmizí, měli byste pneumatiky vyměnit za nové. 

Článek je zařazen v: pneumatiky , zimní , kontrola , bezpečnost , Nokian Tyres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama