Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Ať žije Amerika! Pickupy od Chevroletu slaví 100 let

Velké silné pickupy jsou dodnes nejprodávanějším druhem aut ve Spojených státech a s ohledem na jejich dlouhou tradici a úspěšnou historii není vůbec divu. Své stoleté výročí v tomto segmentu nedávno oslavil Ford a nyní se k němu připojuje také Chevrolet.
Vydáno: 02.10.2017
Ameriku si bez pickupů Chevrolet nelze představit.
Ameriku si bez pickupů Chevrolet nelze představit. Autor: Chevrolet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jsou to teprve dva měsíce, kdy jsme u příležitosti stých narozenin modelu TT zavzpomínali na slavnou historii pickupů od Fordu. Neméně významnou stopu však v tomto segmentu zanechal také Chevrolet, který téměř před 100 lety představil svůj model One-Tone s pozoruhodným designem. Novodobou slávu pak získal zejména díky notoricky známému modelu Silverado. Americká automobilka při té příložitosti zveřejnila několik videí, spoustu fotek a také jednu speciální edici.

 

Dějiny hranatosti

V roce 1918 se zákazníci ještě nedočkali osmiválců, One-Tone měl pod kapotou řadový čtyřválec. Nabízel tehdy ještě otevřenou karoserii bez střechy, ovšem s velkými možnostmi individualizace. Dalším slavným modelem se pak stal International Series LD z roku 1929, vůbec první pickup Chevroletu s pevnou střechou, čímž se otevřely zcela nové možnosti také v interiéru. Model Half-Ton z roku 1938 byl prvním, který vytvořilo nové oddělení Chevroletu nazvané Art and Color, a malá nákladní auta tak začala získávat vlastní osobnost a vizuální identitu.

Řada 3100 z roku 1947 pak založila tradici širokých čelních masek se spoustou chromu namísto dřívějších vertikálních. Na větší rozměry a výraznější design navázala také řada 3124 z roku 1955, jejiž tvary dnes zná každý milovník amerik. A pak už přišla doba hranatá. V 60. letech vyjel na silnice model C10 Fleetside, který zákazníkům mimo jiné představil metalické barvy. V 70. letech si pak zaslouží zmínku působivý C30 One-Ton Dually, vůbec poprvé na americkém trhu nabízený se dvěma řadami sedadel.

Řada C/K 1500 z roku 1988 se jako první začala zaobírat aerodynamikou, přestože na jejích tvarech to příliš znát není. V mnoha ohledech předběhla dobu a nabídla také zajímavý interiér. V 90. letech pak nastoupila dodnes dobře známá řada Silverado.

Narozeninová edice

U příležitosti kulatého výročí vytvořil Chevrolet také speciální provedení modelů Silverado a Colorado pojmenované Centennial Edition. Poznáte ji především podle unikátního modrého laku Centennial Blue a chybět samozřejmě nemůže ani spousta odznáčků s číslovkou 100 kolem celého auta. Součástí jsou kliky, zrcátka a tažné zařízení v chromu a lakované nárazníky. Colorado dostalo nablýskaná 18palcová kola, větší Silverado pak rovnou ráfky o velikosti 22 palců s offroadovými pneumatikami.

Obě auta budou u dealerů k dispozici ještě během podzimu.

Článek je zařazen v: Chevrolet pickup , Ford Pickup , Ford Model TT , Chevrolet One-Tone , Chevrolet Silverado , historie Chevrolet , americký pickup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama