Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Žádný osmiválec, mor zvaný downsizing nespíš postihne i Dodge Challenger

Honba za co nejnižší spotřebou a nízkými emisemi s sebou přinesla fenomén downsizingu a nahrazování objemu motoru turbodmychadly. Tato tendence se už ale tlačí tam, kde to nikdo nechce.
Vydáno: 24.08.2015
Dodge Challenger SRT Hellcat
Dodge Challenger SRT Hellcat Autor: Dodge
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nic proti snaze vyrábět auta s co nejnižší spotřebou a emisemi. Jenže výrobci čím dál častěji o skutečné spotřebě lžou a do dokumentace uvádějí nereálné hodnoty, jen aby vyhověli nařízením úřadů. Ty se s kontrolou nijak neobtěžují, jsou spokojené, že papírově vše sedí a výrobci zase, že zákazníkům prodají vůz na základě lživých údajů. Kdo je ale na tom bit nejvíce, jsou fanoušci neošizených vozů s charakterem a nespoutanou silou.

Jednou z cest, a dodejme jedna z nejjednodušších, jak dosáhnout papírově nízkých hodnot spotřeby a emisí, je downsizing. Tento mor už nakazil většinu běžné automobilové produkce, ale bohužel nákaza se začíná šířit i mezi vozy, které se staly ikonickými díky skvělým jízdním vlastnostem a nespoutané síle jejich motorů. Vzpomeňme jen připravované turbočtyřválce u Porsche.

 Jedněmi z posledních opravdových nespoutaných aut jsou bezesporu Dodge Challenger a Charger, speciálně jejich verze SRT Hellcat, se kterou americká automobilka těší stále široké masy petrolheadů. Konec konců o jejich oblibě svědčí fakt, že Dodge nestačí uspokojovat objednávky a pro rok 2016 musí zdvojnásobit výrobu. Není divu, jen málokterý vůz dokáže nabídnout poctivý atmosférický osmiválec s objemem 6,2 l a výkonem 527 kW.

 

Dodge Challenger SRT 2015
Dodge Challenger SRT 2015


 Jenže downsizingový mor si brousí zuby už i na hellcaty. Začíná se proslýchat, že díky stále přísnějším emisním normám CAFE, by hellcaty mohly přijít o atmosférické osmiválce. Jejich místo by pak nahradily šestiválce a čtyřválce se dvěma turbodmychadly. K téhle tragédii by mohlo dojít docela brzy, snad už v roce 2019. Skončit by ovšem měl i osmiválcový HEMI 6,4 l ze slabších challengerů a chargerů. Možná že by bylo lepší, kdyby byrokratické úřady rovnou zakázaly spalovací motory a nařídily nahradit je okamžitě elektromotory. Bylo by to méně bolestné, než plíživá nákaza moru zvaného downsizing, který pomalu a jistě ničí všechno dobré.

  

Dodge Charger SRT Hellcat
Dodge Charger SRT Hellcat

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama