Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Za otevřené okno u auta hrozí pokuta. Víte, proč to tak je?

Určitě to znáte. Venku je horko, že teče asfalt, a tak prostě u auta necháte pootevřená okna a odběhnete si třeba jen pro zmrzlinu. Víte ale, že za takové větrání můžete v Česku dostat i pokutu?
Vydáno: 28.07.2017
Za otevřená okna u auta hrozí pokuta
Za otevřená okna u auta hrozí pokuta Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Své by o tom mohl vyprávět muž z Opavy, který takto zaparkoval auto na ulici a šel pryč. Nutno říct, že podle strážníků nešlo jen o pootevřená okna, ale prý o zcela otevřená. Auta si všimli strážníci, kteří přes lustraci zjistili na dotyčného telefonní číslo a kontaktovali ho. Když se muž k autu vrátil, policisté ho upozornili na to, že tímto způsobil přestupek. Dotyčný se ale se strážníky nehodlal nijak vybavovat, řekl jim, že se ničeho špatného nedopustil, a z místa prostě odjel. Opavští strážníci tak případ sepsali a předali na místní magistrát odboru dopravy. Řidiči hrozí ve správním řízení pokuta začínající na částce 1 500 Kč.

Zdá se vám to přehnané? Nám svým způsobem také, ale nutno říct, že strážníci u auta celou dobu stáli a chránili tak majetek někoho, komu to bylo vlastně úplně jedno. Navíc strážníci jednali přesně tak, jak měli. Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích totiž v §22 odstavci 2 říká, že: „Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba.“

A toto se netýká jen otevřených oken. Zpozornět by měli i majitelé kabrioletů, kteří často nechají u auta staženou střechu a jdou pryč. Těch se zákon totiž týká také a v případě, že by nebyli na dohled od svého auta, mohli by dostat stejnou pokutu, jaká hrozí i muži z Opavy. Uznejte ale, znáte snad nějakého majitele kabrioletu, který by stáhl střechu a odešel od auta tak daleko, aby ho neměl dohledem? My tedy ne. :)

Článek je zařazen v: zákony , Policie ČR , otevřená okna , pokuta , zákon o silniční dopravě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama