Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Za motory Euro 3 budete platit ekologickou daň

Ve středu 12. 5. předloží Ministerstvo životního prostředí do vlády návrh zákona, který upravuje docela dost pravidel o nakládání s odpadem. Bohužel se také dotkne velké části řidičů. Především při nákupu ojetin.
Vydáno: 12.05.2015
emise 2
emise 2 Autor: thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Už dnes musíte platit takzvanou ekologickou daň, pokud kupujete vůz, jehož motor splňuje emisní normu Euro 2 a horší. Za dvojku je to 3000 Kč, za jedničku 5000 Kč a za auto bez splněných jakýchkoli emisních norem je to dokonce dvojnásobek. Pokud zákon projde (budeme vás o tom informovat), pak se celý systém posune o jednu emisní normu nahoru. Takže posunou se nejen emisní limity pro placení, ale i ceny. Takže 3000 bude platit ten, kdo si koupí auto splňující Euro 3. A jaké to vozy jsou? Tak například Škoda Octavia Tour vyměnila svůj 1.9 TDI (66 a 81 kW) za stejně objemný, ale s výkonem 74 kW s Euro 4 v roce 2005. Právě v tento rok začala platit norma Euro 4, takže mladší vozy by už měly být relativně v pohodě.

Nejbizarnější dopravní předpisy - hlavní

Nejbizarnější dopravní zákony z celého světa

 

Přesto jde o dost závažný zásah do peněženek motoristů. Ti budou muset s tímto poplatkem při koupi vozu počítat, protože se může stát, že jim nepříjemně nákup zdraží.

Vrakoviště mají problém

Současná autovrakoviště v podobě, jak je známe, asi skončí. Mnoha ministerstvům lezou dost na nervy. Jsou proslavená přimhouřenýma očima při vyřazování vozidel, čachrováním s náhradními díly a hovoří se i o spolupráci se zlodějskými gangy aut. Rok po schválení by tak musela všechna vrakoviště znovu zažádat o licenci, která by byla výrazně přísnější. Navíc prý bude muset být také každý náhradní díl z odepsaného vozu označen speciální značkou, čímž by bylo jednodušší kontrolovat pohyb náhradních dílů z těchto vozů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama