Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vysmívaná ikona. Toyota Prius slaví 20 let

Na počátku všeho bylo odhodlání Japonců změnit svět a díky popularitě hollywoodských hvězd se to povedlo. Dříve hojně odsuzovaný hybridní Prius dnes slaví dvacet let existence a po boku ostatních modelů Toyota hrdě stojí coby oblíbená alternativa k běžným vozům.
Vydáno: 09.08.2017
Toyota Prius se zrodila v roce 1997.
Toyota Prius se zrodila v roce 1997. Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt odstartoval v roce 1993, kdy se největší automobilový gigant na světě rozhodl posunout svět aut do 21. století. Projekt se proto jmenoval G21, samotný název Prius se zrodil až později. Nebyl to ale úplně ten stejný Prius, jaký si koupíte dnes, přestože princip jeho fungování prozatím nikdo nezměnil.

První generace se etablovala zpočátku výhradně na japonském trhu a jako koncept zde byla představena již v roce 1995. Pod kapotou tvořil součást hybridního ústrojí 1,5litrový atmosferický motor, který se později ukázal také v sériové produkci. V roce 1997 konečně došlo k celosvětovému předvedení vůbec prvního fullhybridu s názvem Prius. Byl schopen na jeden litr paliva urazit až 28 kilometrů, což v tehdejších měřítkách představovalo neuvěřitelné zlepšení.

Dodnes nepřekonán

Trvalo to ještě další dva roky, než ekologicky orientovaná veřejnost začala Priusu věřit. Následně však odstartoval boom, jehož dopady si pořádně uvědomujeme teprve v současnosti. Žádný další vůz, který přišel s něčím tak zásadně novátorským, se nedočkal podobného úspěchu a rozšíření. Nejblíže je tomu v současnosti se svým plně elektrickým Modelem 3 severoamerická automobilka Tesla Motors.

Až v roce 2008 sice mohla Toyota oslavit první milion aut, pak už to však šlo rychle. Druhý milion přišel už o pouhé dva roky později, roce 2013 Priusů jezdily tři miliony a v lednu letošního roku pak padla i hranice čtyř milionů. Prius, který je na trhu už ve své čtvrté a nesrovnatelně modernější generaci, je tak nejprodávanějším hybridem planety.

Všechno nejlepší!

Popřejme tedy Priusu vše nejlepší k jeho dvacetinám. Možná, že vy sami zrovna jeho stylu neholdujete, ale za to, jakým způsobem uvedl hybridní technologie do mainstreamu, si respekt rozhodně zaslouží. A kdyby vám design Priusu přišel moc vesmírný, ale baterie pod plechovým hávem se vám přesto zamlouvají, rozhodně připomeňte si náš test ojetého Aurisu Hybrid, který ukrývá shodnou techniku s aktuální generací Priusu.

Článek je zařazen v: hybrid , Toyota Prius , prius , Toyota , Hollywood , ekoauto , greenthinking , green think , globální oteplování , elektromobil , fullhybrid , full hybrid , Toyota Auris Hybrid , CVT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama