Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Výměnu řidičáku nestihlo 222 tisíc Čechů. Riskujete pokutu i vy?

V roce 2007 bylo vydáno velké množství řidičských průkazů. A 10 let poté, tedy právě letos, tak stovkám tisíc řidičů jejich platnost končí. Většina výměnu zvládla, ale těch, kteří si propadlý doklad dosud nevyměnili, je stále hodně. Riskují kvůli tomu pokutu.
Vydáno: 16.11.2017
Výměnu řidičáku nestihlo 222 tisíc Čechů
Výměnu řidičáku nestihlo 222 tisíc Čechů Autor: Ministertsvo dopravy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od začátku roku si o výměnu končícího řidičského průkazu požádalo 439 tisíc řidičů, kterých se letošní povinná výměna týká. Pro nový doklad si tak přišlo 57 % motoristů z celkových 765 tisíc, kterým v tomto období platnost dokladu skončila nebo ještě letos skončí. Do konce roku tak zbývá vyměnit ještě 326 tisíc průkazů. Do tohoto vysokého čísla spadají lidé, kteří si propadlý doklad ještě nevyměnili a ti, kterým platnost řidičského průkazu skončí během listopadu a prosince. Největšímu počtu dokladů skončí platnost v posledních dvou měsících roku v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je možné požádat už tři měsíce před vypršením platnosti.  Lhůta pro vydání dokladu je 20 dnů. V případě, že vám řidičák už propadl, lze o výměnu požádat i zpětně.  I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. O výměnu průkazu je možné požádat i ve zrychleném termínu do pěti dnů. V tomto případě vyjde na 500 korun. Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

Článek je zařazen v: řiidičský průkaz , Ministerstvo dopravy , výměna , povinná výměna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama